Gazeteci Barış Yarkadaş'tan şimdiye kadarki en ciddi Cumhurbaşkanı adaylığı iddiası geldi.

14 Kasımda toplanacak olan 6'lı masanın adayının kim olacağı halen merak konusuyken, çok güçlü iddialar ortaya atılmaya başlandı. Gazeteci Barış Yarkadaş, Meral Akşener'in Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili farklı bir planının olduğunu belirterek, oldukça sessiz kalan Mansur Yavaş'ı aday olarak açıklayacağını dile getirdi.

Hatta gazeteci Barış Yarkadaş iddiasını bir üst aşamaya taşıyarak Mansur Yavaş'a teklif sunuldu, kendisi de bunu sessizlikle karşıladı dedi. Konuyla ilgili gazeteci Barış Yarkadaş'ın açıklamaları şu şekilde:

"Mansur Yavaş'a, Meral hanım aynen şunu söylüyor: 'Mansur bey, eğer cumhurbaşkanlığı adaylığını düşünüyorsanız, çıkın açıklayın. Biz de sizi destekleyelim.'


YAVAŞ'TAN "SESSİZ" YANIT
Yarkadaş, Akşener'in teklifi üzerine Yavaş'ın "10 saniye sessizliğe büründüğünü, ortamda sessizliğin hakim olduğunu" dile getirirken sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mansur Yavaş 10 saniye boyunca, Meral hanımın yüzüne bakmasına rağmen hiçbir şey söylemiyor. Meral hanım, Mansur beyden herhangi bir tepki alamayacağını görünce konuyu değiştirmek zorunda kalıyor. Konu Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne dönüyor."

"YAVAŞ'IN YA DA İMAMOĞLU'NUN KAZANABİLECEĞİNİ GÖRDÜLER"
Akşener'in neden Mansur Yavaş'a yöneldiğini açıklayacağını belirten Yarkadaş şöyle devam etti:

"İYİ Parti il başkanları bir süre önce bir toplantı yaptılar. Bu toplantıda, İYİ Parti il başkanlarının yüzde 65-70'e yakını cumhurbaşkanı adayı olarak Mansur Yavaş'ı görmek istediklerini, diğer bir bölümü ise Ekrem İmamoğlu'nun aday olması halinde, İmamoğlu'nun da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanabileceğini gördüler. Bu istişare sonrası Meral Hanım, yakın kurmaylarıyla yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmasının artık yorucu bir hale geldiğini bu yüzden bu tartışmanın bir an önce sonlandırılmasını istediği, en doğru adayın da Mansur Yavaş olabileceğini, çünkü il başkanlarının büyük çoğunluğunun Meral hanımdan yana tavır koyduğunu söylüyor."

Kadınlara her ay regl izni verilmesi için TBMM'ye kanun teklifi verildi! Kadınlar için önemli gelişme... Kadınlara her ay regl izni verilmesi için TBMM'ye kanun teklifi verildi! Kadınlar için önemli gelişme...

"MERAL HANIM YENİ ARAYIŞ İÇİNE GİRDİ"
Mansur Yavaş'ın tepki vermemesi üzerine Meral Akşener'in yeni arayışa girdiğini öne süren Yarkadaş, Ekrem İmamoğlu'nun isminin gündemde olmadığını söyledi.

"AKŞENER TOPLANTIYA CUMHURBAŞKANI ADAYI OLARAK KATILACAK"
Yarkadaş, konuşmasının devamında siyasetin gündeminde çok konuşulacak bir iddiayı daha dillendirdi. Akşener'in cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili iddiasını Yarkadaş şu ifadelerle anlattı:

"İYİ Parti'nin il başkanları, Mansur Yavaş'ın sessiz kalması üzerine muhtemelen 14 Kasım Pazartesi günü 81 il başkanı bir imza toplayarak Meral Akşener'in cumhurbaşkanı adayı olmasını isteyecekler. Böylece; Meral Akşener 14 Kasım günü yapılacak 6'lı masa toplantısına il başkanlarının cumhurbaşkanı adayı olarak katılacak.

"KEMAL BEY 'BEN ADAYIM' DERSE..."
"Meral hanımın Kemal Kılıçdaroğlu'nu istemediğini daha önce de anlatmıştım. İl başkanları imzayı toplayıp 'Adayımız siz olun' çağrısı yaparsa, Meral hanımın bunu görmezden gelemeyeceğini düşünüyorum. Çünkü; Akşener, Kılıçdaroğlu'nun adaylığına sıcak bakmıyor.


"6'lı masada adaylık gündeme geldiği gün, Kemal Bey 'eğer ben adayım' derse, Meral Akşener şunu diyecek: 'Adaylık sizin en doğal hakkınız, ancak burada bir 6'lı masa var, ben sizin adaylığınızı kendi partimle İYİ Parti yönetimiyle konuşayım ve bunu Genel İdare Kurulu'nda (GİK) değerlendirmeye alayım' diyecek. Bir anlamda, Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını GİK'te oylatacak.

Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu'nun adaylığına da sıcak bakmıyor. İmamoğlu'nun otokratik eğilimleri olduğunu düşünüyor."