Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tv100 ekranlarınında yüz yüze eğitimle ilgili açıklamalar yaptı. Eğitim gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bakan Özer, eğitimdeki hedefleri açıkladı.

Bakan Özer, ''Bir buçuk yıl aradan sonra ülkemizde yüz yüze eğitime kararlı bir şekilde tüm sınıf seviyelerinde, tüm kademelerde devam edebilmek bizim başarımız. Öğretmenlerimize, öğrencilerimize bu süreçte çok teşekkür ederiz'' ifadelerini kullandı.

İlk defa kazanım değerlendirme sınavı yapıldı

Salgın döneminde öğrencilerin yaşadığı eğitim-öğretim kayıpları ile ilgi değerlendirme yapan Bakan Özer, ''Öğrenim kayıplarını telafi etmek için Milli Eğitim Bakanlığı ilk defa kazanım değerlendirme sınavı yaptı. Geçmiş Türkçe, matematik, ve fen bilimlerindeki kayıpları için bir değerlendirme yaptı. Ve destekleme, yetiştirme kurslarıyla öğrencilere sürekli destek verdi. Özellikle orta okul ve lisede Yaklaşık Türkçe, matematik ve fen bilimlerinde 4.5 milyon öğrenciye öğrenme kayıplarıyla ilgili destek verildi.'' dedi. 

Bakan Özer'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde;

Bir buçuk yıllık aradan sonra tüm kademelerde eğitime yüz yüze devam etmek ,bizim en büyük başarımızdır.  

1 milyon öğretmenimiz ve 18 milyon öğrencimizin oluşturduğu eğitim ölçeğinin büyüklüğü dikkate alındığında bu salgın sürecinde okulları açık tutma başarımızın büyüklüğü de anlaşılacaktır. 
 
Okullar, dört duvardan ibaret öğrenme ortamları değildir. 
 
Okullar, toplumdaki eşitsizliklerin dengelendiği yegâne yerlerdir. Bu bakımdan salgın sürecinde okullarımızı açık tutmak, eğitimi yüz yüze devam ettirmek bizim en önemli başarı hikâyemizdir.
 
 Bu süreçte iki sorumluluğumuz vardı: Birincisi, okulların açık kalmasıydı çünkü bu, bir millî güvenlik meselesiydi. İkincisi, çocuklarımızın uzaktan eğitimdeki öğrenme kayıplarını telafi etmekti. Öğrenme kayıplarını telafi etmek için Bakanlık olarak ilk defa "kazanım değerlendirme testi" yaptık ve destekleme yetiştirme kurslarıyla sürekli biçimde öğrencilerimizin yanlarında olduk. 
 
Öğrenme kayıpları yalnız ders kazanımlarıyla sınırlı değil elbette... Çocuklarımızın fiziksel aktivitelere, kültür ve sanat etkinliklerine katılması da çok önemliydi ve uzaktan eğitim sürecinde bunlar da çok büyük kayıplardı. 
 
Uzaktan eğitimde öğrencilerin dijital bağımlılıkları arttı. Tüm gücümüz ve çabamızla mümkün olduğunca bu noktalara eğilmemiz gerekiyordu ve bunları hassasiyetle hayata geçirdik.

Okullaşma oranı

Son 19-20 yıl içindeki en büyük başarımız diğer eğitim kademelerindeki okullaşma oranlarını OECD ortalamalarına getirdik. 2000’li yıllarda ortaöğretimdeki okullaşma %40, şu anda ise %90 seviyelerinde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan üç sorun hakkında kritik talimat! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan üç sorun hakkında kritik talimat!

2018 yılında bu kapsamdaki tüm meslek okullarındaki üretim kapasitesi 217 milyondu. 2021 yılında 1 milyar 162 milyonla kapattık. Öğrenciye dağıtmış olduğumuz pay 2021 yılında 52 milyona, öğretmende ise 112 milyona çıktı.

Anaokulu hedefi

"Bir yılda 3 bin tane anaokulu, 40 bin anasınıfı hedefi koyduk. Şu ana kadar 104 anaokulunu hizmete aldık. Türkiye'nin tüm bölgelerine anaokulu yapıyoruz."

Bu 5 aylık süreç içerisinde 5 yaşındaki okullaşma oranı yüzde yüzde 78'den yüzde 90'a çıktı. Bu mükemmel bir şey.

Kaynak:tv100