LYS sınavına 2 ay gibi kısa bir süre kala sınav sisteminde değişim yapılması öğrencilerde huzursuzluğa neden oldu ÖSYM'ye sitemde bulunan öğrenciler uygulamanın zamansız yapılmasından dolayı tepkilerini sosyal medyadan duyurmaya çalışıyor.

Gözden kaçırmayın

2021-YKS Ek Yerleştirme Sonuçları 2021-YKS Ek Yerleştirme Sonuçları
 Öğrencilerin tepki gösterdiği LYS değişikliğinin detayları

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, LYS'deki değişikliğe ilişkin yaptığı açıklama

"Bazı yükseköğretim programları, birinci aşama ile öğrenci alıyorlardı. Biz önce birinci aşama ile öğrenci alan öğretmenlik programlarını artık ikinci aşamaya nakletme kararı aldık" diyen Saraç "Bu çok radikal bir karar. YGS puanları ile öğrenci alan bu programları LYS puanlarına naklederken YGS'deki test içeriklerini dikkate alacağız. Bütün bu LYS'den öğrenci kabul edecek programlar için de başarı sıralaması şartı getirdik. Bu başarı sıralaması şartı da 240 bin. 240 binden aşağısının artık bu programlara girmesi söz konusu olmayacak." ifadelerini kullandı.

YÖK Başkanı Prof.Dr.Yekta Saraç'ın bu açıklamaları sonrası sınava 2 ay kala böyle bir değişiklik yapılmasını tepki gösteren öğrenciler sosyal medyada ÖSYM'ye tepkilerini gösteriyor.LYS'deki değişikliğin bu yıl uygulanmasının çok büyük hata olacağını belirten öğrenciler önümüzdeki yıl uygulanmasının daha doğru olduğunu TEOG'da yapılan değişiklik gibi bu uygulamanında zamansız yapılmasının doğuracağı zararların faturasının ağır olacağını belirtiyor.

İşte O Tepkilerden Bazıları;

Sınava yaklaşık iki ay kala sistemi değiştirmek ne demek? Şu ülkede kendi vatandaşına suriyeliler kadar önem verilmedi #LysUygulamasıSeneye

Sistemde madem değişiklik yaşanacaktı sene başında duyurulmalıydı. #LYSUygulamasıSeneye

Bir şey yapıyorsunuz bari baştan haber verin o kadar kişi sadece ygs ye çalıştı hayalleri yıkılan arkadaşlarım var. #LYSUygulamasıSeneye