Lisansüstü Tezlerin Yazıldığı Enstitüde Müdür Olan İsmin Doktora Tezi İntihal Çıktı

Hitit Üniversitesi'nde lisansüstü tezlerin yazıldığı enstitüde müdür olan Muhammed Asıf Yoldaş, doktora tezinin yüzde 95'inin intihal olduğu iddia edildi.

Hitit Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Muhammed Asıf Yoldaş'ın doktora tezini kaleme aldığı 2006 yılından yıllar önce yayımlanan kitaplarda yer alan fikirleri, tezinde kendi fikri gibi gösterdiği öne sürüldü.

Yoldaş'ın tezinin ilk 185 sayfasının, başka yayınlarla yüzde 95 oranında benzerlik taşıdığı belirlendi.

Yoldaş’ın, 2006 yılında Niğde Üniversitesi’ndeyken yazılan doktora tezinin, 2004 yılında yine aynı üniversiteden Murat Canıtez’in yazdığı, “KOBİ’lerin İhracat Sürecinde Karşılaştıkları Sorunlar: Tekstil Sektöründe Ampirik Bir Araştırma” başlıklı tezdeki görüşlerin kullanıldığı öğrenildi. Yoldaş’ın, “Uluslararası Pazarlamada Karşılaşılan Sorunlar” başlıklı tezinin ikinci bölümünü, noktasına virgülüne dahi dokunmadan Canıtez’in tezinden aldığı görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, O Müdürü Görevden Aldı Cumhurbaşkanı Erdoğan, O Müdürü Görevden Aldı

Tezde yabancı kaynaklara yapılan atıfların, daha önce yazılan Türkçe kitap, makale ya da tezlerden alındığı da belirtildi. Tezin 28 ve 29’uncu sayfalarında yer alan ve üç farklı yabancı yazara atıf yapılan bölümlerin, Türkçe yazarların kitaplarından olduğu ifade edildi. Tezin büyük bölümünün kopyala-yapıştır yöntemiyle daha önce yazılan metinlerden oluştuğu iddia edildi.