Şu anda, ” Hangi bakanın yerinde olmak istemezsin.” diye bir anket yapılsa , sanırım büyük çoğunluk, Milli Eğitim Bakanı, diyecektir. Çünkü her aldığı karar atmış milyon insanı bir şekilde etkilemektedir. Dolayısıyla herkesi memnun etme imkânı yoktur. 

Şimdi de “neden çocuklar her gün okula gitmiyorlar” eleştirisi yapılmaktadır. Artık bu yıl böyle geçti de inşallah önümüzdeki yıl eğitim her gün olsun, ama LGS son olsun. 

LGS BU YIL SON OLSUN 

6 Haziran Pazar günü yapılacak (LGS) sınavına bir milyon iki yüz elli bin civarında ortaokul 8.sınıf öğrencisi girecek. Onlarla beraber milyonlarca veli de çocuklarıyla beraber aynı heyecanı yaşayacaklar. 

Bu sınava tüm dersleri zayıf olanda, tüm notları beş olanda,  "şansımı deneyeyim-ya tutarsa” mantığıyla girmekte, gariplik burada başlamaktadır. 

Başvuruda bulunanların sadece onda biri nitelikli liselere girecek. Diğerleri adrese dayalı okullara gideceklerdir. 

Peki, nitelikli lise ne demek, neden herkes bu okullara gitmek istiyor? 

Öğretim kadrosuyla, üniversite başarısıyla öne çıkan okul demektir. Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, bazı Anadolu ve İmam Hatip Liseleri bunlardan bazıları. 

Ancak; Millî Eğitim Bakanlığı bu nitelikli liselerde görev yapan tecrübeli öğretmenlerle bu yıl EBA Akademik Destek adı altında bir çalışma başlattı. 

Yani tüm liselerdeki öğrenciler bu çalışmayı takip edebiliyorlar.  

Böylelikle tüm liselerdeki öğrenciler, nitelikli liselerdeki gibi aynı dersleri, aynı öğretmenlerden dinleyebilecekler. 

Sonuçta bunlarda üniversiteye girişte benzer başarıyı gösterebilecekler. O zaman tüm liseler, bir şekilde nitelikli okullara dönüştü.  

O zaman ortaokula okuyan altı milyon çocuğa sınav kaygısı, sınav korkusu, on iki milyon veliye kurs paniği yaşatmanın bir gereği bulunmamaktadır. 

LGS KALDIRILMALI- LİSE 1 DE KARNE NOTU 3 OLANLAR TLG ‘YE GİRMELİ 

Bence pazar günü yapılacak LGS sınavı ortaokul öğrencilerinin gireceği SON SINAV OLMALIDIR. Onun yerine öğrenciler adrese dayalı olarak gidecekleri Anadolu liseleri veya Anadolu Meslek liselerine kayıtlarını yaptırmalı, 

9.sınıfın ilk döneminde notları 3 olanlar için bir ortak sınav yapılmalı bu sınav sonuçlarına göre- TLG-Tercihli Liselere Geçiş olmalıdır. Bu sayı tahminen 300 bin civarında olacaktır. Yerleşenler 10.sınıftan itibaren bu okullara gitmeli, diğerleri de aynı okulunda eğitimine devam etmelidir. 

Böylelikle öğrenciler ve veliler ortaokullarda dört yıl süren gereksiz telaş, panik, korku ve kurslardan kurtulmuş olurlar. Böylece, Liselere de yeni bir iştah ve dinamizm gelir. 

Bu öneriyi, kırk yıl ortaokul ve liselerde müdürlük, öğretmenlik yapmış, birçok projesi MEB tarafından kabul edilmiş, hayatını eğitimin mutfağında geçirmiş birisi olarak dile getiriyorum. 

Eğitimimizin geleceği açısından bu önerimin değerlendirileceğini umuyorum.

Şemsettin CERAN     
Eğitimci-Araştırmacı/YAZAR   
“Eğitimde Yeniden Yapılanma” Kitabı Yazarı-Ankara 
[email protected]