Kurban - Kurban, sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Bu yıl Kurban Bayramı 20-21-22-23 Temmuz 2021 tarihlerine denk gelmektedir.. 

Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Kurban ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri devam ede gelmektedir. Ayrıca kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun da bir nişanesidir. Kurbanlığın kesilmesi, etinin değerlendirilmesi, kimlere kurban kesmenin farz olduğu gibi konulara dair tüm detayları içeren bilgiler tamamiyle Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinden alınmıştır.

Kurbanın genel biçimleriyle bu şekilde olurken ince detaylarında mezhepler ayrı düşünmüşlerdir. Hanefi Mezhebine mensup olanlar, Kevser suresini baz alarak şartları taşıyan herkesin kurban kesmesini vacip tutmuştur.Kurban Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise, sünnet-i müekkededir. Dini kaynaklarda Peygamber Efendimizin kurbanını daima kestiği ifade edilmektedir.

Kurban kesmeyi Allah’a olan teslimiyetin ve saygının bir sembolü olarak anlamak ve Allah’a yaklaşmaya bir vesile görmek gerekir. Yoksa ayetinde ifadesiyle kesilen hayvanların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşmaz Allah’a ulaşacak olan sadece kulların takvalarıdır.

Yeni yıl ve cuma mesajı birlikte: Cuma ve yılbaşı mesajları 2022! Yeni yıl ve cuma mesajı birlikte: Cuma ve yılbaşı mesajları 2022!

İşte Kurban şükür namazı kılınışı:

Aslında Kurban Şükür Namazının diğer nafile namazlardan ya da 2 rekatlık farz namazlardan bir farkı yok. Bayramda Kurban kesen kişi böyle bir ibadeti yapma fırsat ve imkanını kendisine verdiği için Allah'ın nimetine şükür olarak Kurban şükür namazı olarak 2 rekatlık bir namaz kılıp namaz sonunda da dua eder.

Şükür Namazında Hangi Dualar Okunur​​?

Namazda normal namazlarında olduğu gibi (İlk rekatta Sübhaneke olmak kaydıyla) Fatiha ve zammı sure okumak şeklinde namazını tamamlayabilir. Namaz sonunda da yine söz konusu imkanlar için Rabbimize teşekkür ederiz...