İslamiyetin önemli ibadetlerinden biri olan ve şartlar oluşması durumunda her müslümanın yerine getirmesi gerektiği kurban ibadeti kurban bayramında 5 günlük süre içerisinde yerine getirilmesi gereken farz ibadetlerden biridir. Allah'a yaklaşmak için kurban edilen hayvanların kurban edilirken eziyet görmemesi ve belirlenen usullere göre yerine getirilmesi ibadetin tam olması açısından önemlidir. Kurbanlık hayvanı eziyet etmeden yere nasıl yatırabilirim diyorsanız haberimizin detayında..

Kurban bayramında yüzbinlerce hayvan Allah'a yaklaşmak O'nun rızasını almak maksadıyla kurban bayramında kurban edilerek etleri fakir fukara kesime dağıtılmak için kesilecek. Dinimize göre hali vakti yerinde olan herkesin yerine getirmesi gerektiği kurban ibadetinin usulüne göre yerine getirilmemesi durumunda kurban yerine geçmeyeceği sadece hayvan kesimi maksadıyla kabul olacağınıdan usule göre yerine getirilmesi gerekmektedir.

2021 Yılı Kurban Bayramı Namazı Saatleri 2021 Yılı Kurban Bayramı Namazı Saatleri

İslam alemi için mübarek günlerden birine çok kısa süre kaldı., Allah'a yaklaşmak ve O'nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla yerine getireceğimiz kurban ibadeti ile dinen vacip kılınan hayvanları gerekli kuralları yerine getirerek kurban edeceğiz.

Kurban kesecek kişilerin öncelikle niyet etmeleri ardından kurban seçimi için doğru hayvanı bulmaları sonra hayvana eziyet etmemeleri gibi kuralları olan kurban ibadetinde her ne kadar hayvan kesilecek olsada yapılacak bir eziyet yada yaralı bir hayvanın kurban edilmesi dinen caiz olmamaktadır.

Güçlü olmaları sebebiyle tek kişinin mücadele edip yıkamayacağı hayvanların yere yatırılırkende aynı hassasiyet ile yaklaşılması gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda yüzlerce kez şahit olduğumuz görüntülerde kurbanların yatırılmaya çalışılırken eziyet edilmesine yada kurbanlık hayvanın çevresindeki kişileri yaralamalarını gözlemlemiştik.

Eğer sizde bir hayvan aldınız ve sorunsuzca yere yatırıp ibadet gereği kesmek istiyor ama kurbanlık hayvanı nasıl zorlanmadan yere yatıracağınızı anlatacağız.

KURBANLIK HAYVAN NASIL YERE YATIRILIR?

Önce boynuzundan bağlayıp daha sonra burnundan ve hayvanın üst tarafından ipi atarak karın bölgesinden, arka ayaklarından çok rahat bir şekilde yatırabiliriz. Hayvanın ağırlığına göre bu durum ne kadar zor olsada doğru ve deneyimli kişilerce yapılması tavsiye edilir.