Kurban Bayramında kurban kesecek kişinin yapması gereken, dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Müslümanlar, ibadet gayesiyle kesecekleri kurbanda gerekli kurallara riayet etmezlerse, islami usullere uygun ibadetini yerine getirmemiş olurlar. İşte kurban kesilirken neler yapılır sorusunun cevabı...

Kurban ibadetini yerine getirirken heralde en zor iş, kurban olarak seçilen mübarek hayvanı kesmekle vazifelendirilmiş kişiye aittir. Son derece dikkat edilmesi gereken kurban kesim işleminde hayvana eziyet etmemek son derece mühimdir. Kurban ibadeti hassasiyetle yerine getirilmelidir. Hayvana bilerek veya kazayla zulmedilmemli, dinen yapılması gerekenler eksiksiz yapılmalıdır.

Kurban kesilirken kişinin yapması gerekenlerle ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının açıklamaları aşağıda bulunuyor.

İster kurban niyetiyle olsun ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse, o hayvanın eti Hanefîlere göre yenmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse, bu hayvanın eti yenir.

Kurban kesilirken üç defa “Bismillahi Allahü ekber” denilir ve şu âyetler okunabilir.

قُلْ اِنَّ صَلَاتي وَنُسُكي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتي لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمينَ لَا شَريكَ لَهُ وَبِذٰلِكَ اُمِرْتُ وَاَنَا اَوَّلُ الْمُسْلِمينَ

“De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim/kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emredildi ve ben müslümanların ilkiyim.” (En’âm, 6/162-163)

اِنّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذي فَطَرَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ حَنيفًا وَمَٓا اَنَا مِنَ الْمُشْرِكينَ

2022 Yılı Regaip Kandili Hangi Tarihte? Regaip Kandili Fazileti Nedir? 2022 Yılı Regaip Kandili Hangi Tarihte? Regaip Kandili Fazileti Nedir?

“Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah’a ortak koşanlardan değilim.” (En’âm, 6/79)

1- Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

2- Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.

3- Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.

4- Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

5- Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir.

- Kurbanınızı kestiğinizde elinizdeki bıçağı bırakın. Sonra iki rekat namaz kılın. Müslümanardan hangi kimse bu iki rekat namazı kılar da Allahü Teala hazretlerinden bir şey isterse Allahü Teala hazretleri ebette o kimseye istediği şeyi verir" hadis-i şerifine uyarak iki rekat namaz kılmak müstehaptır.

Namazdan sonra:

"Allahümme hazel-kebşü, (ev haze'lbakaru,ev hazel-ma'zü)minke ve leke ve ileyke.Fetekabbel min İbrahime Halilike ve ismaile zebnihıke ve Muhammedin habibike bifazlike ve cu'dikeve keremike ya ekramel-ekramin" duasını okuyup dünyevi ve uhrevi hacetler dileyebilir.