Her ne kadar ülke genelinde et fiyatları yüksek olsada özellikle kurbandan kurbana et giren bir çok evde vazgeçilmez et tüketim şekli kavurmadır. Kurban bayramı boyunca evlerde kavurma kokusu eksik olmaz. Et sevenler tarafından en güzel tüketim şekli olan kavurma her ne kadar basit görünsede doğru şekilde yapılmadığı takdirde hayal edilen lezzeti veremeyebilir.

Lezzeti kadar saklama koşulları açısından da kavurma özel bir yiyecektir. Kavurma uzun süreler bozulmadan kalabildiği için vatandaşlar tarafından tercih edilen ürünlerdendir. Bu sebepten ötürüdür ki kurban kesildiğinde etten yapılan ilk yemek türü olarak kavurma hazırlanır. Bu özel lezzetin nasıl yapılacağı konusunda tecrübesizseniz ve kavurma yapmak istiyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz.

KAVURMA TARİFİ

Malzemeler

1 kg koyun but
100 gr kuyruk yağı
Yeteri kadar tuz, karabiber, kekik

Kuyruk yağını incecik doğrayarak, tencerede yağını salana kadar kavurun. İçerisine kuşbaşı doğranmış butu ilave edin. Kısık ateşte yaklaşık 1 saat kendi suyu ile pişirin. Tencereyi kapalı bir şelkilde arada bir silkeleyerek etlerin yer değiştirmesini ve yağ ile temasını sağlayınız. Et pişince üzerine tuz, karabiber ve kekik ilave ediniz. Sıcak olarak servis yapınız.

DANA KAVURMA

Malzemeler

1 kg yağsız dana kuşbaşı
1 çay bardağı ayçiçek yağı
Pulbiber, karabiber, tuz, kekik

Kuşbaşı doğranmış etimizi tenceremize koyup orta ateşte kendi bırakıcağı suyunda haşlamaya bırakıyoruz bıraktığı suyu çektikten sonra üzerine 1 çay bardağı sıcak su ilave edip haşlamaya devam ediyoruz. Haşlanan etimizi beklemeye alıp yağımızı tenceremize koyuyoruz. Ardından ısınan yağımıza sırasıyla pul biber karabiber kekik ve tuzumuzuda ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Ortalama 5 dk karıştırdığımız malzemelerimizin üzerine haşlanan etimizi de ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Etlerimiz kızarıncaya kadar karıştırmaya devam ediyoruz etimiz kızardıktan sonra altını kapatıp servise hazırlıyoruz.