Özellikle kurban bayramına özgü olsa da her dönem soframızda yer alan yemek olan kavurma etin en lezzet bulduğu yemeklerden biridir. Kendi iç yağında kavrulan etin dondurularak aylarca bozulmadan kalabildiği tütsülemekten daha kolay yöntem olan eti muhafaza etme yönteminin nasıl yapıldığını sizler için araştırdık.

Et yapısı gereği dondurulmadığı sürece bozulmaya musait bir gıda türüdür. Genellikle buzluklarda muhafaza edilen etin bir diğer saklama yöntemi olan kavurma aynı zamanda pratik şekilde sadece ısıtılarak hemen yenebilecek hale gelmesiylede en çok tercih edilen saklama yöntemlerinden biridir.

KAVURMA TARİFİ

1 kg koyun but
100 gr kuyruk yağı
Yeteri kadar tuz, karabiber, kekik
tercihe göre soğan ve sivri biber eklenebilir

Kuyruk yağını incecik doğrayarak, tencerede yağını salana kadar kavurun. İçerisine kuşbaşı doğranmış butu ilave edin. Kısık ateşte yaklaşık 1 saat kendi suyu ile pişirin. Tencereyi kapalı bir şelkilde arada bir silkeleyerek etlerin yer değiştirmesini ve yağ ile temasını sağlayınız. Et pişince üzerine tuz, karabiber ve kekik ilave ediniz. Sıcak olarak servis yapınız.

Sade Kavurma Tarifi

500 gram kuşbaşı dana eti
1 adet soğan
1 tatlı kaşığı tuz
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı kekik
1 çay kaşığı karabiber
1 su bardağı sıcak su

Çelik bir tencereyi iyice ısıtın ve etleri tencereye alın. Etler suyunu çekip tekrar salana dek yüksek ateşte kavurun. Etler kavrulurken soğanı küp küp doğrayın ve suyunu çekmiş olan etlere ekleyin. Zeytinyağını da gezdirin ve 3 dakika kadar bu şekilde kavurun. Ardından kaynar suyu ekleyin. Karıştırın ve tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte pişmeye bırakın. Etler iyice yumuşayana dek yaklaşık 30 dakika bu şekilde pişirin. Etler yumuşayınca tuzunu ve baharatlarını ekleyip karıştırın ve ocağın altını kapatın. Sıcak sıcak servis edin. Afiyet olsun.