Kamuda memur hayali kuran milyonlarca kişinin beklediği kamu personeli seçme sınavı (KPSS) önlisans sınavı, yaşanan koronavirüs pandemisi sebebiyle belirlenen tarihinden ileri bir tarihe ertelenmişti.

ÖSYM'den 'KPSS oturumunda poşeti açılmış soru kitapçığı' açıklaması ÖSYM'den 'KPSS oturumunda poşeti açılmış soru kitapçığı' açıklaması
ÖSYM, KPSS önlisans başvuru kılavuzunu yayımladı. Başvurular, 2 Eylül'e kadar devam edecek. 2020-KPSS Ön Lisans Sınavı, 25 Ekim 2020 tarihinde uygulanacaktır. Sınava başvurular, 21 Ağustos 2020 - 02 Eylül 2020 tarihlerinde yapıldı.

ÖSYM, KPSS önlisans başvuru kılavuzunu yayımladı. Başvurular, 2 Eylül'e kadar devam etti. 2020-KPSS Ön Lisans Sınavı,
25 Ekim 2020 tarihinde uygulanacaktır. Sınava başvurular, 21 Ağustos 2020 - 02 Eylül 2020 tarihlerinde yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin katılacakları Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT),
27 Aralık 2020 tarihinde uygulanacaktır. Ön lisans düzeyinde DHBT'ye katılmak isteyen adayların KPSS Ön Lisans Sınavına başvuru yapmaları ve sınava katılmaları gerekmektedir.

Adaylar, başvurularını saat 10.00'dan itibaren elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabileceklerdir.

Sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların ,sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2020-KPSS Ön Lisans Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar, Kılavuza aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Sınava başvuracak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ön Lisans Başvuru Kılavuzu

Her yıl milyonlarca kişinin başvurup yüzbinlerce kişinin girdiği kamu personeli seçme sınavı 1 yıl içerisinde 6 bölümde yapılıyor. Bu bölümler arasında yer alan KPSS önlisans sınavı için süreç daralıyor.

Koronavirüs sebebiyle sınav takviminde güncellemeye giden ÖSYM KPSS önlisans sınavını yaz mevsiminde yapmayı planlıyor. Son dönemde koronavirüs sebebiyle sıklıkla takvimini güncelleyen ÖSYM'nin son yayınladığı takvime göre KPSS önlisans sınavı belli oldu.

KPSS ÖNLİSANS SINAVI NE ZAMAN?

YÖK tarafından alınan kararlara göre KPSS lisans ve ön lisans sınavı için yeni tarih açıklaması kamuoyu ile paylaşıldı. 

2020-KPSS Ön Lisans 25 Ekim 2020 tarihinde yapılacak. Başvurular 21 Ağustos-2 Eylül 2020 tarihleri arasında alındı. Geç başvuru tarihi 10-11 Eylül 2020 olarak belirlendi. Sınav sonuçları 26 Kasım 2020 tarihinde açıklanacak.

GİRİŞ BELGELERİ

Sınavda adaylara Genel Yetenek ve Genel Kültür Testleri uygulanacaktır. Sınavın süresi 130 dakika olacaktır. Genel Yetenek'ten 60, Genel Kültür'den 60 soru sorulacak.

SINAV/YERLEŞTİRME ÜCRETİNİN YATIRILACAĞI 
BANKALAR*

* Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı 
ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebileceklerdir.

Akbank’ın tüm şubeleri

ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) 

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri

ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den 
başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri

ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den 
başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir. Adayların sınav ücretini yatırırken banka görevlisine; T.C. Kimlik Numarası, adı ve soyadı ile birlikte oturum sayısına bağlı olarak ne kadar ücret yatıracağını söylemeleri gerekmektedir. Adaylar, isterlerse banka şubelerine gitmeden internet aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler. Sınav ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatle incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık yoksa bankadan ayrılmaları, yanlışlık varsa mutlaka düzelttirerek bankadan ayrılmaları gerekmektedir. Banka şubesinden ödeme yapacak adaylar, Bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmalıdır. Yurt dışından sınava başvuran adaylar, sınav ücretini ÖSYM’nin internet sayfasında eİŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır. Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaydan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde adaydan yerleştirme ücreti alınır.