Neler oluyor bize?
...Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Kimse kimseyi arkasından çekiştirmesin… (Hucurat, 12)
Bu emir bize değil mi?
* * *
Neyi iddia ediyoruz biz, 
akşam namazını facebooktan yer bildirimi yaparak hangi camide kıldığımız ya da umreye gidip hangi lüks otelde kaldığımız veya 3072 ye sms atarak 5 TL lik yaptığımız yardım ile müslümanlığımızın niteliğini mi ispatlamaya çalışıyoruz?
Yoksa tüm bunlarla aslında bi yere/kişiye göz kırpıp, bir beklenti içinde miyiz? Özellikle nimetleneceğimiz güç/erk odağının hoşuna gidecek ne varsa yapmaya hazır mıyız?
"Ne yapalım canım" diye başlayan cümleler kurup, işini görmeye bak diyerek köprü ve dayı meselesi penceresinden bakmayı meşrû mu sayıyoruz.
Bir de birbirinin ayıplarını/kusurlarını/açıklarını kollayan bir kitle oluştu toplumumuzda sanki.
Elimizde akıllı telefon, herhangi bir yerde rastladığı birini, "aha işte yakaladım" modundayız. Veya tam tersi; "elmalı sodayı bardakta değil şişesinde getir lütfen, bardakta bilmem hangi alkollü içkiye benziyor, şimdi biri fotoğrafımızı çeker bi yerlere yetiştirir veya altına bişeyler yazıp algı operasyonu yapar" diye paranoyak olduk neredeyse.
Hatta dilinde dava, iman, vatan ama öte yerde rakibinin yerine geçmek veya talip olduğu bir makamı ya da işi alabilmek için malzeme çıkarmak için kumpaslar hazırlayan münafık tıynetli aşağılık varlıklar çoğaldı gibi sanki,
Yanılıyor muyum yoksa?
Allah aşkına hiç itirazı olan yok mu bu duruma?
Yahu bizi; babalarımız, hocalarımız; tanıdığınız birinin ayıbını, günahını, kusurunu gördüğünüzde kimseye söylemeyin diye yetiştirdi. Hatta samimiyetiniz varsa kendisiyle konuşun, yoksa araya samimi birini koyarak uyarın derlerdi. Bunu yaparken de hatayı/günahı/kusuru gizli yapmasını değil, günahtan, gözden düşmekten kurtulsun diye o hatayı tamamen terketmesi amaçlanırdı.
Yoksa makam koltuğunu, makam arabasını ya da yüksek maaşını kaybedecek diye değil
Veya koltuğunu, makam arabasını ya da yüksek maaşını kaybetsin de ben geçeyim diye değil!
* * *
Mü'minler kardeştir buyuruyordu Mülk'ün Sahibi bize hatırladık mı? Hatta buna iman edip, tasdik edip, hayatımıza hakim kılacağımıza dair söz vermedik mi? İman ettim demenin şehadeti değil mi bu?
Bir bedenin ahenk içinde çalışan organları gibi yekvücut bir kardeştik hani biz? Bu kardeşlik, bir binanın birbirine kenetlenmiş yapı taşları gibi sapasağlam olacaktı.
Bu kardeşlikte kardeşimizin canı bizim canımızdı, kardeşimizin onur ve haysiyeti bizim onur ve haysiyetimizdi; 
onun yokluğu yokluğumuz, varlığı
varlığımızdı.
Bu kardeşlikte, kardeşin canı, malı, izzet ve şerefi saygındı, dokunulmazdı. Kardeşimiz, nazargâh-ı ilâhi olan bir gönle sahipti. Ve bu gönül, en ufak bir îma ile dahi incitilmeyecek kadar değerliydi hani?
* * *
Peygamberimiz (s.a.s), her duyduğunu söylemesinin kişiye günah olarak yeteceğini ve insanların, düşünmeksizin ağızlarından çıkan sözler sebebiyle cehenneme sürüklenebileceklerini bildirmişti, hatırladık mı?
Efendimiz (s.a.s), gıybet, dedikodu, su-i zan, laf taşıma, özel halleri araştırma gibi mümine yakışmayan durumlardan uzak durmayı, “Ya hayır söylemeyi ya da susmayı” emretmiş miydi bize sahi?
Yüce Rabbimiz, “Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur.” buyurdu. Bu âyet bizlere sorumluluğumuzu, her bir işimizin, sözümüzün, bir gün hesabının sorulacağını hatırlatıyor.
Buna rağmen günümüzde birtakım asılsız haberler yüzünden haysiyetler zedeleniyor, itibarlar yerlere düşürülüyor, aileler dağılıyor, kardeşlikler ve dostluklar zarar görüyor.
Doğruluğunu araştırmaya gerek görmeden duyduğu şeyin peşine el ovuşturarak düşenler, bunları çıkarıp yayanlar kadar alçaktır, bu dünyada ettiğini bulur, ahirette de hesabı çetin olur.
Gıybet, yalan, iftira ve kötü zan gibi ahlaki zaaflar, insanlar arasındaki güven, sevgi ve saygıyı yok ediyor; 
kin, nefret, düşmanlık gibi İslam’ın ruhuyla asla bağdaşmayan durumlara neden oluyor.
Ancak, her şeyin en ince ölçüyle tartılacağı, hiçbir pişmanlığın fayda vermeyeceği o büyük günde, her sözümüzden ve davranışımızdan sorgulanacağız.
Unutmayalım ki; o gün ebedi nimetlere kavuşacak olanlar, zihnine, gönlüne, diline, eline, hâsılı bütün bedenine sahip çıkan ve hayata mü'mince bakıp yaşayanlar olacak!
Fî Emanillah