Geçtiğimiz Mart ayında ülkemizde görülmeye başlayan koronavirüs ilk başlarda yabancı bir virüs olarak görülsede geçen 9 gibi bir sürede hafif ve ağır semptonları artık gözlemlenebilir hale geldi. Kesin olmamakla birlikte iyi olduğu düşünülen ilaçları hastalarda kullanan doktorlar ilaçların etkili olması için hastaların hastalığın ilk döneminde erken başvurması ve tedavinin hastalığın başında uygulanmasıyla etkili olduğu açıklamasında bulunuyor.

Koronavirüs ile mücadelede bizi başarıya getirecek olan ilk kural olan virüsü tanıma konusunda bilim insanları geçen bu sürede virüsün hafif ve ağır semptonlarını artık hesaplayabilir hale geldi. Ortaya çıktığı geçen Aralık ayından bugüne kadar 1 yıllık sürede yüzbinlerce insanı hayattan koparak milyonlarca insanı ise hasta eden koronavirüs için henüz kesin bir aşı bulunmamasına rağmen vücuttaki tahribatı ve virüsün direncini kıracak etken maddeler konusunda bilim insanları yaptığı çalışmalar sonucunda virüsün biraz da olsun etkisini yok edecek etken maddeli ilaçları hastalarda kullanmaya başladı.

Kış mevsimine girdiğimiz bugünlerde koronavirüs yanı sıra grip ve benzeri bir çok gribal enfeksiyon ortaya çıkıyor. Yakalanılan hastalığın normal grip mi yoksa koronavirüs mü olduğu konusunda düşülen tereddüt hastaların geç teşhisine ve tedavide geç kalınmasına neden olabiliyor. Hastalığın en belirgin belirtilerinden olan öksürük diğer hastalıklarda da görülmesi sebebiyle öksürüğün koronavirüs mü yoksa başka hastalık belirtisi mi olduğu konusunda uzmanlar uyardı.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Düger, "Eğer üst solunum yollarından kaynaklı bir öksürüğümüz varsa ve bu kuru, balgamsız başlıyorsa, beraberinde boğaz ağrısı, bazen de burun akıntısı eşlik ediyorsa ilk aklımıza gelecek olan bu dönemde Kovid-19 enfeksiyonudur." ifadesini kullandı.