Kamuajans.com – Koronavirüs ile mücadelede en net adımlar bulunan aşılarla devam ediyor. Çin'den getirilen bugün ikinci partisi ülkemize ulaşan koronavirüs aşıları vatandaşlara uygulanmaya başladı.

Koronavirüs ile mücadelede ülkemiz 9 ayı Dünya ise 1 yılı geride bırakırken koronavirüsün ülkemize geç girmesinde başarılı olan yetkililer ölüm ve vaka sayılarınıda alt seviyede tutmak için sıkı tedbirleri her fırsatta gündeme getiriyor. Ülkemizde koronavirüs tedbirleri kapsamında haftasonları tam gün hafta içi ise belirli saatlerde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Bunun yanı sıra bir çok yasakta uygulanmaya devam ediyor. Herkesin merakla beklediği sorunun yanıtı ise yapılan aşılarla birlikte hayatın ne zaman normale döneceği ve aşı olanların yasaklardan muaf olup olmayacağı konusu.

Bugün açıklanan verilere göre 1.286.886 kişiye koronavirüs ilk doz aşısı vurulurken bu vatandaşların yasaklardan muaf tutularak normal yaşamlarına karışabilecekleri düşüncesi hakimken koronavirüs bilim kurulu üyesi Özlü'den uyarı geldi.

Resmi açıklama geldi: Pfizer/BioNTech’in Omicron aşısı için müjde Resmi açıklama geldi: Pfizer/BioNTech’in Omicron aşısı için müjde

Prof. Dr. Özlü, "Asla öyle bir durum yok. Aşı vurulur vurulmaz insanlar, güvende olamazlar. Aşı vurulduktan sonra 4 hafta bekleyip ikinci dozu yaptıracağız. İkinci dozdan sonra ancak 15 gün geçince antikor seviyesi belirli düzeye ulaşabiliyor. Dolayısı ile aşı olduktan ancak 1 buçuk ay sonra koruyucu özelliği kazanıyor. Kaldı ki bu koruyuculuğu da hasta olmaktan korumak şeklinde anlamak lazım, yoksa mikrobu alma ve bulaştırma açısından koruyucu bir özellik sağlayıp sağlamadığı belli değil. Aşı olan insanlarında hiç aşı olmayan insanlar gibi tedbirlere uyması gerekiyor" dedi.