İstanbul seçimlerinin oluşturduğu belirsizliğin son bulması ve merkez bankalarının faiz indirim sinyalleri ile hareketlenen piyasa sonucu bankaların konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş hızlanıyor.

Tarihi konut hamlesinde emekliye müjde! Tarihi konut hamlesinde emekliye müjde!
2018 Temmuz ayından sonra kurda yaşanan artışa bağlı olarak hızla artan faiz oranları Ekim ayı itibariyle kısmi düşüş göstermeye başlayıp 2019 Mart ayında yerel seçimler öncesi yükselen kura bağlı olarak tekrar yükselme ivmesine başladı. 11 haftalık yükselişinin ardından faiz oranları Haziran ayında tekrar düşüşe geçti. Son üç haftada konut kredisi faiz oranları hızla düşüş gösteriyor. 

27 Haziran itibariyle bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması %2.05’e geriledi. En düşük faiz oranı Ziraat Bankası’nın 100.000 TL’ ye kadar kullanımlarda sunduğu %1.55 olurken üzeri tutarlarda ise en uygun konut kredisi faiz oranı ICBC Bank’ın kampanyalı yeni evim konut kredisi ve İNG’nin sigortalı konut kredisi kampanyaları kapsamında %1.59’a düştü.

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre en uygun faiz oranı üzerinden 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadede aylık taksit tutarları 3.900 TL oluyor. Krediye vade sonunda yapılan toplam geri ödeme ise 233.000 TL’ ye denk geliyor. Aynı koşullarda 10 yıl vadeli kredi için ise aylık taksit tutarları 2.800 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de 337.000 TL’ ye karşılık geliyor. 

Kredi Muslukları Açılıyor

Enflasyonun yükselmesi, TL’ de yaşanan değer kaybı ve piyasalardaki belirsizlik ile birlikte bankaların kredi kullandırım iştahı düşüş gösterdi. İstanbul seçimlerinin belirsizliğinin kalkması ve enflasyonun düşmeye başlamasına ek olarak Amerikan Merkez Bankası (FED) Avrupa Merkez Bankası (ECB) Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) indirimi sinyalleri yatırımcıların ve piyasanın tekrar hareketlenmesini sağladı. Enflasyonda yaşanan düşüş ve Merkez bankalarının faiz indirimlerinin gelişmekte olan para birimlerine olumlu etki sağlaması ile TCMB’nin de yakın süreçte olası faiz indirimine gitmesi beklenmeye başladı. 

Faizlerin Düşmesi Bekleniyor

Ekonomistlerin görüşlerine göre TCMB'nin faiz indirimi uygulaması ile birlikte bankaların likiditeye ve sendikasyon kredilerine ulaşım maliyetlerinin azalmaya başlaması tahmin ediliyor. Azalan maliyet ve karşısında da bankaların hızla faiz oranlarını düşürmeleri bekleniyor. 

S-400 alımı konusunda ABD’nin yaptırım uygulama ihtimalinden kaynaklı ekonomide ve piyasalarda oluşan baskının Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın hafta sonu G-20 zirvesinde yapacakları görüşme sonrası azalması bekleniyor. Beklentiler ışığında ilişkilerin olumlu devam etmesinin dolar kurunda rahatlamaya neden olması ve düşen enflasyonla beraber ortadan kalkan riskler sonucu TCMB’nin repo faizlerinde indirimi yapma ihtimalini yükseltmesi ön görülüyor.