Kamuajans.com - Türkiye Varlık Fonu, konut alımında yeni yapılan işbirliği için açıklamalarda bulundu. Türkiye Varlık Fonu yaptığı açıklamada Türkiye Varlık Fonu (TVF) , İslami Özel Sektör Kalkınma Kuruluşu (ICD) ve İslam Kalkınma Bankasını (IDB) özel sektör kolu Catalyst Grup, Türkiye'de mortgage sektörünü geliştirmek ve tüketici beklentilerini karşılamak için bir araya gelerek ortak işbirliği çalışmalarını başlattı.

2023 yılı ceza, harç ve bazı vergilerdeki artış oranı belli oldu! Kırmızı ışık cezası 952 lira olacak 2023 yılı ceza, harç ve bazı vergilerdeki artış oranı belli oldu! Kırmızı ışık cezası 952 lira olacak
Kamuajans.com - Bu işbirliği, ev sahibi olmayı kolaylaştıracak mortgage sistemi kapsamında Türkiye'de uygulanabilecek finansal modellerin belirlenmesine odaklanacak.

TVF Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Mehmet Bostan ise konut sektörünün Türkiye'nin gelecekteki on yılda farklı sektörlere yapmayı planladığı yatırımlarla birlikte doğrudan ve dolaylı olarak büyüyeceğini ifade etti.

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen ICD Üst Yöneticisi (CEO) Halid Al Aboodi, üye ülkelerin ekonomisine pozitif katkı sağlayacak mortgage sektörünün büyümesinin ICD için önemli bir hedef olduğunu belirterek, "Türkiye'deki mortgage sektörünün genişlemesi, ailelerin ev sahipliğini artırmakla beraber ekonomiye de sayısız olumlu fayda sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Artan konut ihtiyacını karşılamak için mortgage ekosisteminin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Bostan, "İşbirliğimiz, ortaklarımızın da desteğiyle mortgage sektörü için yeni ve özel modellerin tanımlanmasını amaçlıyor. TVF'nin en önemli hedeflerinden birisi, yaratacağı değer artışıyla birlikte sermaye piyasalarının çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak. Sermaye piyasaları bu büyüyen ekosistem içinde genişlemesini sürdürecek." görüşlerini paylaştı.

Catalyst Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nazih Al Naser de "Bu işbirliğimiz kapsamında, ortaklarımızla birlikte Türkiye’ye İslami mortgage finansmanı konusundaki uzmanlığımızı sunacak olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Türk konut sektörü, sürdürülebilir likidite ve büyüme için sermaye piyasalarına güvenmektedir. Mortgage sektörünün desteklenmesi, doğrudan Türkiye ekonomisinin genelinde önemli pozitif etkilerin ortaya çıkmasına neden olurken, likiditeyi de artıracaktır." dedi.

İşbirliği kapsamında, TVF sponsor, ICD lider düzenleyici kuruluş, Catalyst ise teknik danışman olarak görev alacak. Başlangıç olarak, mortgage ekosistemlerinin küresel olarak karşılaştırmalı bir incelemesi ve mortgage sektörü için bir ana kalkınma planının geliştirilmesi hedefleniyor.