KamuAjans.Com-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün katıldığı canlı yayında TEOG un kaldırılması lazım açıklaması sonrası ilk tepki Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'tan geldi. TEOG'un bir anda kaldırılmasıyla sorunların baş göstereceğini belirten Koncuk yaşanacak süreci sıraladı.

Gözden kaçırmayın

MEB, Okul Tercihinde Öğrencilere Rehberlik Edecek Yapay Zekâlı Bir Sistem Hazırladı MEB, Okul Tercihinde Öğrencilere Rehberlik Edecek Yapay Zekâlı Bir Sistem Hazırladı
Sn Cumhurbaşkanı TEOG'un kaldırılması gerektiğini söyledi.Bakalım bakanlık ne yapacak.TEOG'un kaldırılması kulağa hoş geliyor.Ancak, nasıl?

Şuan bir ortaöğretime geçiş sistemine ihtiyacımız var mı?Evet var.Akademik eğitim almak isteyen tümöğrencilere yetecek yerimiz var mı?Hayır.

Ortaokul başarı notları ile orta öğretime geçiş yapılabilir mi?Yapılırsa haksızlıklar, şişirme notlarla karşı karşıya kalır mıyız?Evet.

Milli Eğitim Bakanları ve MEB bürokratları TEOG'un bir sınav olmadığını savunarak, neredeyse mükemmel bir uygulama olduğunu savunmuşlardı. Cumhurbaşkanın, açıklamasından sonra, TEOG'a övgü dizen, göklere çıkaran kişiler " Emriniz olur mu, hayır TEOG gereklidir." mi diyecekler. Onlar tabi ki, yine bir şey diyemeyecekler, "dün dündür" anlayışı ile bu defa da, TEOG'un gereksizliiinden bahsedecekler.Böyle olmaz.

TEOG, ya da başka bir sınav hiç sevmesek de, istemesek de, şu bahsettiğim şartlar altında bir mecburiyettir.Aksi yeni sıkıntılar demektir. Bölgeler hatta mahaller arası bu kadar eğitimde kalite farkı olduğu sürece,mevcut okul notları ile orta öğretime geçiş haksızlıklar doğurur. Geçmişte TEOG'mu vardı, gibi ifadeler bugünü anlatan söylemler değildir.Dün dünde kaldı, cancağızım bugün yeni şeyler söylemek lazım. Şartları değiştirirsiniz, akademik lise sayısını artırırsınız, kontenjan problemi olmaz, sonra TEOG kalksın deme hakkınız olur.Yoksa olmaz.