Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 10096465-20-E.230243 sayılı Kolaylaştırıcı Kişi konulu 4 Ocak 2021 tarihli resmi yazı yayınlandı.

Mahmut Özer'den LGS açıklaması Mahmut Özer'den LGS açıklaması

Genel Müdür V. Ahmet Emre Bilgili imzalı resmi yazıda; ''Tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerin akademik, sosyal ve öz bakım becerilerini okul ortamında desteklemek amacıyla kolaylaştırıcı bir kişiye ihtiyaç duyulduğuna ilişkin öğrenci velileri ve sivil toplum kuruluşları tarafından Genel Müdürülüğümüzü yoğun talepler gelmektedir.

Gelen talepler doğrultusunda gerekli mevzuat değişikliği çalışmaları devam etmekte olup, mevzuat çalışmaları tamamlanıncaya kadar tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden otizm spektrum bozukluğu olan öğrenciler için ailenin teklifi, Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı geliştirme biriminin kararı doğrultusunda kolaylaştırıcı kişinin belirlenmesi ve belirlenecek kolaylaştırıcı kişinin sınıf içi ve sınıf dışında öğrenciye yardımcı olmak üzere okulda bulunmasının uygun olacağı düşünülmektedir.'' denilmiştir.