Kawasaki Sendromu veya Hastalığı sıklıkla beş yaş altı çocuklarda görülen ama diğer yaş grubu çocuklarda da görülme ihtimali olan ateş, döküntü, eksüdatif olmayan konjunktival konjesyon, boyun lenf bezlerinde büyüme, ağız içi ve el ve ayaklarda değişiklikler ile kendini gösteren bir vaskülittir.

Kawasaki Sendromu halk arasında Kızarık Dil olarak adlandırılmaktadır. Ellerde, ayaklarda ve gözlerde oluşan belirtilerle başlayan Kawasaki Sendromu'nun nasıl tedavi edildiği merak ediliyor. İngilizce tıp literatüründe ilk kez, 1967'de Tomisaku Kawasaki (hastalığa onun adı verilmiştir) adında Japon bir çocuk hastalıkları uzmanı tarafından bildirilen Kawasaki Sendromu (Kızarık Dil) Hastalığı'nın belirtilerini duyunca çok şaşıracaksınız.

39 derece üzerinde üç günden fazla süren bir ateş varsa, akıntısız gözlerde bir kızarıklık oluşuyorsa, el ve ayaklarda şişlik ve kızarıklık oluştuysa Kızarık Dil Hastalığından şüphe edilebilir.

Dünya corona virüs kaynaklı covid-19 hastalığıyla mücade ederken Avrupa'da görülmeye başlayan kawasaki hastalığı çocuklu aileleri korkutmaya başladı. İngiltere başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde rapor edilen Kawasaki hastalığı Japonya kökenli bir sendrom. Çok hızlı ilerlemesi ve ölüme yol açabilmesi ile tanıtan Kawasaki sendromu veya hastalığının coronavirüs ile bağlantısı araştırılıyor!

Avrupa'da ilk olarak İngiltere'de kayda geçen ve acil koduyla bildirilen Kawasaki hastalığı, Ada'nın ardından İtalya, İspanya, Belçika ve Fransa'nın da yer aldığı bazı başka ülkelerde de rapor edildi. Koroner arterlerde soruna yol açmasından dolayı hayati tehlikelere yol açabilen kawasaki hastalığı (sendromu) ile ilgili gelişmeler takip ediliyor.

İngiliz Sağlık Bakanı tarafından kaygı verisi olarak tanımlanan Kawasaki hastalığının (sendromunun) belirtileri başlıca 2 dönem olarak kendisini belli ediyor.

Hastalığın en önemli komplikasyonu koroner arter anevrizmasıdır. Büyük, orta ve küçük çaplı arterleri tutabilir. Mukokutanöz lenf nodu sendromu ile birliktedir. Ölümcül sonuçlar doğurabilir.

3 hatta 5 güne kadar uzayan ve ateş düşürücü ilaçlara karşılık vermeyen yüksek ateş kawasaki hastalığının en önemli belirtisi olarak dikkat çekiyor. Uzmanlar bu tip durumlarda kawasaki sendromundan şüphe ediyorlar. 

Sonrasında ise akıntı olmadan gözlerde meydana gelen kızarıklık, tahriş olmuş boğaz, ağız ve dudaklar, çilek görüntüsünde şişik ve parlak kırmızı dil, göğüsten bacağa kadar yayılan deride, kasıklarda ve genital bölgede kızarıklık kawasaki hastalığının semptomları arasında gösteriliyor.

2022 Yılına Ait Malulen Emeklilik (Malulluk) Maaşı Ne Kadar Oldu? SGK ve Bağkur, İşçi, Memur Malulen Emeklilik Şartları 2022 Yılına Ait Malulen Emeklilik (Malulluk) Maaşı Ne Kadar Oldu? SGK ve Bağkur, İşçi, Memur Malulen Emeklilik Şartları

Eklem ağrısı, ishal, kusma, karın ağrısı, el ve ayak derisinin soyulması gibi belirtiler ise kawasaki hastalığının 2. dönem belirtilerinden diye kayda geçmiş durumda.

Varlığı, İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi'nin (NHS) doktorlara yolladığı bilgi notuyla kamuoyuna yansıyan sendromun belirtilerle bilinen Kawasaki hastalığına benzetilirken, hastaların bir kısmında corona virüs tespit edilmesi, yeni sendromun mevcut salgınla bağlantılı olabileceği kuşkusunu beraberinde getirdi. İngiliz Sağlık Bakanı, durumun 'çok kaygı verici' olduğunu ve uzmanların söz konusu gelişmeyi daha yakından izlemeye başladığını söyledi.