Kamuajans.com – Kısa çalışmaya hak kazanan işçi aynı zamanda işsizlik maaşı için de şartları sağlamış oluyor. Bu durumda kısa çalışma sona erdikten sonra işçi, işten çıkarılmasına gerek olmadan istifa ederek işsizlik maaşı alabilir.

Gözden kaçırmayın

FED faiz kararını açıkladı FED faiz kararını açıkladı
Kısa çalışma uygulaması koronavirüs salgını süresince istihdamın korunması için çok önemli bir rol üstlendi. 3 milyondan fazla kişiye kısa çalışma ödeneği ödendi ve bu kişilerin iş ilişkisinin devamı sağlandı. Başvurular 30 Haziran itibarıyla sona erdi ancak 1 aylık uzatmayla birlikte koronavirüs nedeniyle kısa çalışma uygulamasından yararlanma 4 aya kadar uzadı. Ayrıca Cumhurbaşkanı kararıyla kısa çalışma sürelerinin işsizlik maaşından mahsup edilmemesi sağlandı. Bu sayede işçiler hem işsizlik maaşından daha yüksek miktarda olan kısa çalışma ödeneğini alabildi, hem de işsizlik maaşı alabilecekleri süre kısalmadı.

FESİH NEDENİ ARANMIYOR

Kısa çalışma ödeneği alan işçi, kısa çalışmanın başlangıç tarihi itibarıyla işsizlik ödeneğine hak kazanmış oluyor. Kısa çalışmaya gidilen işyerlerinde kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanan kişilerden son 3 yıl içerisinde en az 600 günü olup son 120 gündür iş sözleşmesi bulunanlar, kısa çalışma sonlandıktan sonra istifa ederek işten ayrılırlarsa işsizlik maaşı alabilir. Örneğin 1 Nisan’da kısa çalışmaya gidilen işyerinde 3 yıldır kesintisiz çalışan ve 4 ay süreyle kısa çalışma ödeneği almış işçi, 1 Ağustos sonrasında istifa ederek işten ayrılırsa 10 ay işsizlik maaşı alabilir. Bu durumdaki işçi fesih nedeni şartı aranmaksızın işsizlik maaşı alabileceği süreden kısa çalışma aldığı süre düşülmeden, yani 10 aylık hak ettiği işsizlik maaşının tamamını alabilecek.

KIDEM TAZMİNATI YOK

Kısa çalışmaya gidilen işyerlerinde kısa çalışma sonrası istifa edip işsizlik maaşı almak isteyen işçilerin kıdem tazminatı hakları riske girecektir. İşveren bu şekilde istifa etmek isteyen işçilere yasal yoldan kıdem tazminatı ödeyemez. Bu nedenle işçi ve işverenin anlaşarak iş sözleşmesini feshetmesi gerekir ancak bu da fesih yasağı nedeniyle mümkün değil. Dolayısıyla söz konusu hakkını kullanacak kişilerin aynı zamanda kıdem tazminatı alabilecek bir gerekçeleri de varsa bunu kullanmaları yerinde olacaktır.

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ŞARTLARA UYMUYOR

Kısa çalışma uygulamasındaki prim şartları, koronavirüs nedeniyle kolaylaştırılmıştı. Bu nedenle kısa çalışmaya gidilen işyerlerinde ödenek alan işçilerin tamamı aynı zamanda işsizlik maaşı almaya hak kazanmış değiller. Bu kişilerin istifa ederek ya da işsizlik maaşı alamayacak şekilde iş sözleşmeleri sonlandırıldıktan sonra işsizlik sigortasından maaş almaları mümkün değil. Çünkü bu kişiler kısa çalışma başlangıç tarihinde işsizlik maaşı hak etmiş durumda değiller. Dolayısıyla kısa çalışma ödeneği başlangıç tarihinden önceki 3 yıl içerisindeki prim sayılarını kontrol etmeleri çok önemli.

Okan Güray Bülbül
Akşam