Koronavirüs'ten korunmak için maske, mesafe ve hijyen üçlüsü çok önemli. Bu üçlüye dikkat edersek büyük oranda korunmuş oluruz. Ama maskeyi doğru kullanmak önemli.

FOX TV Evlilik Hakkında Her Şey 13. bölüm full, tek parça izle | Evlilik Hakkında Her Şey son bölüm Youtube izle FOX TV Evlilik Hakkında Her Şey 13. bölüm full, tek parça izle | Evlilik Hakkında Her Şey son bölüm Youtube izle
Koronavirüs salgını, maske ile haşır neşir olmamıza neden oldu. Yıkanabilir maske, cerrahi maske gibi çeşitleri bulunan maskenin Koronavirüs'ten koruyuculuğu büyük oranda.

11 Mart 2020 tarihinde Türkiye için bir dönüm noktası oldu. Koronavirüs'ün Türkiye'ye giriş yaptığı tarih olan 11 Mart'tan beri vatandaşlar dışarı çıkarken maske takıyor, sosyal mesafesine dikkat ediyor, hijyenli olmaya özen gösteriyor.

11 Mart'tan önce maske takmaktan bihaber vatandaşlar, Koronavirüs ile birlikte maske ile tanıştı. Hala maske takmasını bilmeyen yada bilmek istemeyenler var. İşte maskenin nasıl kullanılacağını adım adım anlatıyoruz.

Koronavirüs ile hayatımıza giriş yapan, en önemli malzememiz olan bizleri virüsten koruyan maskeyi yeterince tanıyor muyuz? Maskeyi doğru takıp çıkarmak için haberimize göz atmalısınız.

''Koronavirüs Alacağınız Tedbirlerden Daha Güçlü Değildir'' sloganı ile vatandaşların zihinlerinde yer edinen Koronavirüs Önlemlerinden en önemlisi maske kullanmaktır. Maskenin nasıl takılacağı, nasıl çıkarılacağı, kimlerin maske kullanabileceği ile ilgili bilgileri içeren broşür Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlandı.


Yeni Koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür. Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmasıyla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireyler tarafından solunmasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunuldukları sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle Yeni Koronavirüs enfeksiyonu bulaşmaktadır.

Tıbbi Maske Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıbbi maskenin burun, ağız ve çeneyi içerisine alan ön kısmına hiçbir zaman dokunulmamalıdır. Kazara dokunulursa eller en az 20 saniye su ve normal sabunla yıkanmalı veya alkol içerikli el antiseptiği ile ovalanmalıdır. 

Tıbbi maske kullanımı sırasında kirlenir, nemlenir veya yırtılır ise mutlaka yenisiyle değiştirilmelidir.

Tıbbi maskeler kesinlikle ortak kullanılmamalıdır. Kullanılmış tıbbi maskenin kırlanmediği düşünülse bile asla tekrar kullanılmamalıdır.

KİMLER TIBBİ MASKE KULLANMALIDIR?

Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı belirtilerinden birinin gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. 

Yeni Koronavirüs Hastalığı tanısı veya şüphesi olan bir kişinin bakımını yapıyorsanız mutlaka tıbbi maske takın.

Ev izolasyonundayken çeşitli nedenlerle dışarı çıkmak zorunda kalırsanız mutlaka tıbbi maske takın.

Ev izolasyonundayken evin ortak alanlarını (banyo, mutfak, salon vb.) kullanırken mutlaka tıbbi maske takın.

MASKE NASIL TAKILIR?

Maskeyi takmadan önce eller en az 20 saniye su ve normal sabunla yıkanır.

Su ve sabunun olmadığı durumlarda eller 20-30 saniye alkol içerikli el antiseptiği ile ovalanır.

Maske, katlı kısmı dış tarafta kalacak üst tarafındaki metal şerit burun köprüsünün üzerine gelecek şekilde takılır. 

Maske lastikli ise maskenin yanlarındaki lastikler kulak kepçesinden geçirilerek takılır.

Maske ipli ise maskenin üst kenarlarındaki ipler kulakların üstünden geçirilerek başın arka kısmında bağlanır, alt kenarlarındaki ipler ensede bağlanır.

Maskenin üst tarafındaki metal şerit burun köprüsünün üzerine hafifçe bastırılarak yerleştirilir.

Maske burun, ağız ve çeneyi tamamen kapatacak, kenarlarından hava geçişine izin vermeyecek şekilde takılır.

MASKE NASIL ÇIKARILIR?

Maske; burun, ağız ve çeneyi içine alan yoğun kirlenmenin gerçekleştiği ön kısmına dokunulmadan çıkarılmalıdır.

Lastikli ise kulak arkasındaki lastiklerden tutarak çıkarılır.

İpli ise önce ense bölgesindeki alt ipleri, sonra başın arkasındaki üst ipleri çözülerek çıkarılır. Böylece maskenin düşmesi engellenmiş olur.

Çıkarılan maske lastiklerinden veya iplerinden tutularak çöpe atılır ve çöpün sürekli kapalı kalması sağlanır.

Maskeyi çıkardıktan sonra eller en az 20 saniye su ve normal sabunla yıkanır.

Su ve sabunun olmadığı durumlarda eller 20-30 saniye alkol içerikli el antiseptiği ile ovalanır.