Kamuajans.com - Kıdem tazminatı fonu için süreç hızlandı. Henüz sendikalarla paylaşılmayan düzenleme için iş güvencesi endişesi devam ediyor. Yol-İş Başkanı Ramazan Ağar, "Biz bunun gündeme gelmesini bile hoş görmüyoruz. Niye mevcut sistemden rahatsızlar anlamıyorum. Kıdem alamayanlarla ilgili düzenleme yapılsın" dedi. Tekgıda-İş Başkanı Mustafa Türkel ise "Kurulacaksa 'Kıdem Tazminatı Garanti Fonu' kurulmalı" dedi.

Kamuajans.com - Kıdem tazminatı fonu Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) masaya yatırılacak. Yeni sistemde istifa eden işçinin de kıdem alabileceği belirtilirken, ne zaman tazminat alınabileceği belirsizliğini koruyor. Tazminatın hesaba yatırılacağı ancak belli bir zamandan önce alınamayacağı belirtiliyor. Şirket iflas ettiğinde çalışanın kıdem hakkı yanmayacak, işten ayrılan kıdemini taşıyabilecek. Kıdem tazminatı sisteminde fona yatırılacak prim oranı yüzde 8.33.

'Millet huzursuz'

Bir yıla karşılık verilen 30 gün korunurken, işverenin daha az para ödemesi için devlet desteğinin gündemde olduğu belirtiliyor. "Çalışan ve işverenin uzlaşması durumunda" kazanılmış haklar yeni sisteme aktarılabilecek. Kıdem Tazminatı Fonu'nda biriken paraya Bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi belli bir süre dokunulmayacak. Yani işten atılan işçinin ne zaman tazminat alacağı belirsizliğini koruyor.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, "Şu ana kadar bizim elimize ulaşmış bir metin yok. Kıdem tazminatı, 42 yıldır devam eden bir tartışma. Kıdem tazminatı öncelikle bir iş güvencesi tartışması. İşçinin ödenmesi sonraya bırakılan ücreti. Bunun işverenden koparılmasını doğru bulmuyoruz" dedi. Türkiye Yol-Yapı-İnşaat İşçileri (Yol-İş) Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, "Millet rahatsız, huzuruz. Sanki çok tazminat alınıyor gibi. Yüzde 80 alamıyor diyorlar. Öyle bir kanun mu var? Vermeyen varsa müeyyide uygularsın. 1990'larda kıdem tazminatıyla ev, araba alınıyordu. Şimdi asgari ücretten alınan tazminat 40 bin lira. Fonda değişiklik işimize gelmiyor. Mevcut sisteme el uzatılmasın. Mevcudun üzerine daha iyisi yapılabilir. Danışma kurulunda konuşulmadan gündeme geleceğini sanmıyorum. '30 gün verilsin gerisi nasıl olursa olsun' diyemeyiz. Hazine güvencesi olsa bile. Niye mevcut sistemden rahatsızlar anlamıyorum. Alamayanlarla ilgili düzenleme yapalım." dedi.

'Garanti fonu olsun'

Tekgıda-İş Başkanı Mustafa Türkel de, "Kıdem bir bütün olarak ele alınmalı. Uygulanamaması mazeret değil. Yüzde 70-80 alamıyor diye gerçekle ilgisi olmayan şeyler söyleniyor, altyapı hazırlanıyor. Kurulacaksa 'Kıdem Tazminatı Garanti Fonu' kurulmalı. İşçinin alacaklarına öncelik verilmeli. Yasaları uygulayamayacaksın, varolanı geriye götüreceksin. Bunun nerede duracağı belli olmaz. Genel grev nedenidir" dedi. 

MİTHAT YURDAKUL
Milliyet