Kamuajans.com – Geçmişin kanlı sayfalarına işlenen bugüne kadar gün yüzüne çok fazla çıkarılmasada TRT'nin iddalı yapımlarından biri olmaya aday bir zamanlar kıbrıs dizisi ile Kıbrıs adasında yaşanan katliamın dosyası tekrar gün yüzüne çıktı.

Son dönemde yayın anlayışında değişime giderek geçmişimize ışık tutan dizileri yayınlayan TRT'nin son konu aldığı dizi yakın tarihimizde yaşanmış olan ve tarihin en kanlı katliamlarından biri olan Kıbrıs adasında Güney Kıbrıs Rum Kesiminin Güney Kıbrıs Türk Cumhuriyetine karşı uyguladığı savaş adı altında soykırım katliamları konu ediniliyor.

Yakın tarihin en acı olaylarından günümüzde halen içimizi acıtan olayların yaşandığı bu savaşta kadın çocuk demeksizin katliamlarda bulunan Rum ve onun onun beraberinde Yunan askerlerinin kanlı katliamları günümüzde halen lanetleniyor. Yaşanan bu olaylardan açısı ise küvet katliamı olarak biliniyor. Öyle ki bu katliamın yaşandığı ev sembol olması nedeniyle günümüzde halen olduğu şekliyle müze olarak sergileniyor. Yayınlanan dizide kurgular yanı sıra o anlara dair gerçek fotoğraf ve videoları kullanılarak yüreğimizi sızlatan sahneler yaşanıyor.

Bayan Kahkaha Kahkahasını Sattı - Saba Tümer Kimdir? Bayan Kahkaha Kahkahasını Sattı - Saba Tümer Kimdir?

Tabip doktor Binbaşı Nihat İlhan'ın eşi ve çocuklarının şehit edildiği bu olayda askerlerin evlerinin olduğu bölgeye organize olarak saldıran EOKA örgütünün saldırılarında şehit bir çok şehidin sembol ismi olan bu aile'nin yaşadığı ev halen aynı görüntüsü ile duygularımızı taze tutuyor.