Dinin direği Namaz'ı ifa ederken kıbleye yönelmek şarttır. Kıble Mekke'de bulunan Kabe'yi ifade eder. Kabe'yi gören bir yerdeysek ona doğru yöneliriz fakat Kabe'den uzakta olan birisi için eğer bir de tanımadığı bir yerde ise kıbleyi tahmin etmek kolay olmayabiliyor. Kıble, bazı dinlerde tapınma sırasında yönelinen doğrultuyu anlatır. Bazı dini gruplar haricinde Müslümanların ibadet sırasında yöneldikleri yer Mekke'de bulunan Mescid-i Haram'daki Kâbe'dir.

Bilindiği üzere namazlar, kıbleye karşı kılınmaktadır ve her yerin kıble yönü birbirinden farklıdır. Nerede olursanız olun kıble yönünü bulmanız çok kolay. Kıbleye yönelmek namazın olmazsa olmazlarındandır. Kıbleyi doğru tahmin edebilmek için Diyanet İşlerinin bazı yardımcı web hizmetleri bulunuyor. Bunun dışında kıble saati ve diğer bazı yollarla kıble yönünü bulmak mümkün olabiliyor.

Eğer siz de kıbleyi bilmiyor veya yöneldiğiniz kıble açısından şüpheleniyorsanız ve hangi tarafa dönerek namaz kılacağınızı öğrenmek istiyorsanız haberimizden faydalanabilirsiniz. Kıble, müslümanların namaz kılarken yöneldikleri Kabe yönünü anlatır. Peki namaz kılmak için yönelmemizin şart olduğu Kıble nasıl bulunur?

Tesbih ile Kıble Yönü Bulunur Mu?

99'luk tespih alınıp 3 ihlas ve 1 fatiha okunur. Tespih, yere paralel olacak şekilde çevrilir. Yavaşladığında ileri geri salınım hareketi yapar. Gittiği iki yönden biri kıble yönüdür. Fakat bunun doğru olduğuna dair bilimsel bir çalışma veya bu yönteme dair Diyanet'in bir açıklaması yok. Onaylanmış bir yöntem değil.

Kıble Yönü Nasıl Bulunur? Tesbih ile Kıble Yönü Bulunur Mu? Evde Kıbleyi Bulma Yöntemleri!

Kıble Saati Nedir?

Namaz için yöneldiğimiz kıble, Kabe'yi ifade eder. Kıble yönünün bulunmasında kullanılan kıble saatinin tespitinde 3 üç nokta kullanılır.

1- Kabe'nin bulunduğu nokta

2- Dünya üzerinde Güneş'in bulunduğu nokta

3- Bulunduğunuz nokta

Bu üç noktanın oluşturduğu küresel üçgenin matematiksel hesabı neticesinde kıble saati tespi edilir. Ülkemizde kıble saati 28 Mayıs 12:18'de ve 16 Temmuz 12:27'de tüm şehirlerde aynı oluyor. Dünyada da söz konusu tarihlerde farklı saatlerde o ülkenin tüm şehirlerinde kıble saati eşitleniyor. Bu nedenle 28 Mayıs ve 16 Temmuz tarihleri Dünya Kıble Günü olarak kabul ediliyor.

Kıble Yönü Nasıl Bulunur? Tesbih ile Kıble Yönü Bulunur Mu? Evde Kıbleyi Bulma Yöntemleri!

Kıble Saati Nasıl Kullanılır?

Bulunduğunuz yerin kıble saatinde, yeryüzüne dik duran cisimlerin gölgelerinin güneşe taraf olan uzantısı kıble yönünü gösterir. O saatte yüzünü güneşe dönen kıbleye dönmüş olur. Kıble saati konumdan konuma değiştiği için bulunduğunuz yere göre hareket etmeniz gerekir.

kıble saati diyanet

Kıble Yönü Bulma Yöntemleri

İletki ve cetvel ile: Bir dosya kağıdına yukarıdan aşağıya doğru dik bir çizgi çizilir. Çizginin ortası işaretlenir. Bulunulan yerin kıble açısı kağıttaki orta nokta esas alınarak iletki ile işaretlenir. İşaretlenen nokta ile çizginin ortasındaki nokta birleştirilir. Kağıdın üzerine konulan pusulanın ibresi (K) ve (G) doğrultusu, kağıda çizilen K-G doğrultusuna paralel gelinceye kadar sağa sola çevrilir. Kağıda çizilen dik çizginin ortasındaki noktayı, iletki ile işaretlenen noktayla birleştiren doğru kıble istikametidir.

Minareler: Minare kapıları kıbleyi gösterir.

Pusula: Nerede olursanız olun pusulanın koyu manyetik ucu her zaman Kuzey'i gösterir. Bu sayede diğer yönleri tahmin etmek kolaylaşır.

Karınca yuvası: Karıncaların yuva ağızları her zaman Güney yönünü gösterir.

Asgari ücret 4. toplantı ne zaman, ayın kaçında? Asgari ücret ne zaman belli olacak, kaç toplantıda belli oluyor? Asgari ücret 4. toplantı ne zaman, ayın kaçında? Asgari ücret ne zaman belli olacak, kaç toplantıda belli oluyor?

Mezar taşları: Müslüman mezarlarının baş tarafı Batıyı gösterir.

Kutup Yıldızı: Kutup yıldızları Kuzey'e işaret eder.

Yosunlar: Ağaçların ve taşların üzerinde oluşan yosunlar, kuzey tarafında görülür.