Bir yakınım şiddetli kas ve romatizmalı ağrıları çekmekteydi. Ozon tedavisinin bu ağrıları azalttığını televizyonda duymuş, hemen internetten bu işi yapan yeri aramaya başlamıştı. Sonunda yakın bir yerde buldu. Ben alternatif tıbba çok karşı olamama rağmen yapan kişilerin ehil olmamasından dolayı bu işlere şüpheyle baktığım için yanında gittim. Kendisini pratisyen doktor olarak tanıtan, kaytan bıyıklı, şişmanca kişi, kısa özgeçmişinin arasına dualar katarak, ara sırada belini tutarak bizleri ikna etmeye çalışıyordu Ardından bizimkini dinlemeye başladı. Bizimki, omzum kasılıyor, kollarım kalkmıyor, belimin ağrısı bacaklarıma vuruyor, parmaklarımda ağrıyor.

Doktor;

-Tam adamına gelmişsiniz. Ben sizin tüm ağrılarınızı kısa sürede geçireceğim. Biraz masraflı olacak ama öyle bir tedavi programı uygulayacağım ki, siz bana bırakın. Önce 5-6 seans ozon tedavisi, içine katacağım bazı vitaminlerle ve ardından hacamat, akupunktur, ardından sülük tedavisi sizin tüm ağrılarınızı geçirecek. Tedavi ücretinin yarısını da hemen alırım.

Denize düşen yılana sarılır, misali, bizimki hemen başlayalım komutunu verdi. Bu arada doktorun çıkardığı 3 bin liralık ücreti bile duymadı.

Tabi ben, “kesin iyileştiririm” sözünden dolayı şüpheyle bakıyorum. Aklıma madem bu işler bunlarla iyileşiyor, tıp adamlarına ne gerek var, sorusu geliyor.

Benim şüpheci bakışlarımdan huylanan Doktor, beni kafalamak için;

-Size de bedava bir hacamat benden olsun. Üstelik sana da rahatlatıcı bir karışımım var, tüm stresini alıverir. Ayrıca sen biraz kilolu görünüyorsun. Ben geçen bir arkadaşımın eşine zayıflatıcı bir tedavi yaptım, bir ayda 20-30 kilo vermiş.

Bu ifade beni daha çok şüphelendirdi. Çünkü kendisi 100 kilonun üzerinde görünüyordu ve benim gibi zaman zaman belini tutuyordu. Aklıma, kelin mehlemi olsa kendisine çalar, sözü geldi. İnanmadığım gibi daha çok kuşku ile bakıyordum.Fakat bu durumu bizimkine anlatamıyordum.

- Ben bileziğimi satar, bu tedaviyi yaptırırım diyordu, bizimki.

İkinci seansı yaptırıyordu. Bir de bana bir telefon geldi, acil gel…! Bizimki galiba fazla dozdan komaya girmiş. Onu ayıltana kadar epey uğraştık. Birkaç gün nefes almakta zorlandı. Bizimki;

- Artık bundan sonra o sahtekâr adama gitmeyeceğim.

Verilen paralar boşa gittiği gibi canından da olacaktı.

Adam bu işin uzmanı olsa, kendi kilosunu düşürür, kendi bel ağrısını tedavi ederdi. Yani kelin ilacı olsa, önce kendi başına sürerdi.

15 günlük evliliğinin ardından boşanan ve sosyal medya hesabında titrisini rehber öğretmen olarak tanıtan bir arkadaşım, yeni sosyal medya hesabında unvan olarak, “uzman psikolojik danışman, aile danışmanı, cinsel yaşam danışmanı” olarak değiştirmiş.

İlk etapta bunda ne var denilebilir. Ama bu uzmanlıklar, bir profesyonel kazanç olarak değerlendiriliyorsa, o zaman insanların aklına çeşitli sorular gelebilir;

-Sen uzman aile danışmanı idin de neden 15 günde boşandın?

- Cinsel yaşam uzmanıydın da neden bu konuda birlikteliğini sürdüremedin, diyebilirler. Tanıyan kişilerin bu konularda yardım ihtiyaçları olsa bile, kelin ilacı olsa misali, ona danışmaktan vazgeçebilirler.

Ama yine atalarımızın söylediği başka bir atasözü daha var.” Terzi kendi söküğünü dikemezmiş.”

Arkadaşımız, kendi yaşamında uygulayamasa da, bu konularda uzmanlık belgesi almıştır. Onun da gereğini yapmaya çalışmaktadır..

Örnek olaylarda olduğu gibi, ister sağlık, ister eğitim; ister diyet, ister alternatif tıp, her ne iş yaptırırsak yaptıralım, yapan kişilerin ehil kişiler olup olmadığı konusunda mutlaka bir ön araştırma yapmak gerekir.

Ayıca, din istismarcılarına karşı, dolandırıcılara karşı, hurafecilere karşı biraz daha araştırıcı olabilsek, çoğu kötü şeyler başımıza gelmez.