MÜSİAD Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi tarafından hayata geçirilen Karavan Park Projesi ile COVİD-19'dan olumsuz etkilenen turizm sektörüne alternatif pazarlar üretebilmek amaçlanıyor. MÜSİAD EXPO Fuarı'nda, Karavan Park Projesi'nin lansmanı yapıldı. Projeye Kültür ve Turizm Bakanlığı ve yerel yönetimler destek vermektedir. Proje'nin hedefi; karavan imalatı, yedek parçası ve dizaynı ile güçlü sanayi altyapısıyla yeni bir ihracat alanının oluşturulması. 

11 Mart 2020 tarihinden bu yana Türkiye'de hayatı olumsuz etkileyen Koronavirüs, özellikle turizm sektörünü neredeyse durma aşamasına getirdi. Haliyle turizmi canlandırmak için çeşitli çareler aranmaktaydı. Sonunda turizmi canlandıracak bir çözüm bulundu.

Karavan Park Projesi konusunda açıklama yapan MÜSİAD Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi Başkanı Muhammet Ali Özeken, karavan turizminin dünyada çok yaygın olmasına rağmen ülkemizde halihazırda istenildiği düzeyde karşılık görmediğini söyledi ve "Projeyle çeşitli illerde farklı güzergahlarla sağlıklı ve doğaya uyumlu karavan turizmini yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Paydaşlarımızla, üyelerimizle, şubelerimizle, Karavan Park Projesi'nin ülke turizmine katkı sağlayacağını, yapacağı işbirliktelikleri ile döviz kazandırıcı faaliyetlere katkıda bulunacağını düşünmekteyiz." dedi.

Karavan Park alanının yapılacağı ilk nokta olarak Trabzon’un Akçaabaat ilçesinde sahil şeridinde bir bölge ile Hıdırnebi Yaylası seçildi.

Virüs Benzeri Parçacık (VLP) Temelli Aşı Adayı Gönüllü Olabilme Kriterleri Virüs Benzeri Parçacık (VLP) Temelli Aşı Adayı Gönüllü Olabilme Kriterleri

Karavan Park projesiyle, Türkiye genelinde belirlenecek 90 noktaya karavancılar için park alanları kurularak rotalar oluşturulabilecek. Proje kapsamında; karavan park alanlarında, her karavan için 80 ile 100 metrekare park alanı, temiz su, atık su boşaltım yerleri, elektrik, çeşitli sosyal donatılar ve 7/24 saat gerekli güvenlik önlemlerinin alınacağı alanlar yer alacak.

Sakarya, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Konya, Kilis, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Ordu, Sakarya, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Van ve Trabzon şehirleri, ilk etapta Karavan Park rotasına eklenecek şehirler olacak.

18-21 Kasım 2020 tarihlerinde MÜSİAD EXPO fuarında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ve yerel yönetimlerin desteğini alan Karavan Park Projesinin lansmanı yapıldı.

MÜSİAD Genel Merkez Turizm Komite Teşkilat Başkanı Ümit Hotaman, "38 ildeki şube başkanlarımız çalışmalar yapıyorlar. Şu anda 75 noktaya ulaştık. Karavancılar için karavan kamp alanına uygun yerleri belirleyip projeyi hayata geçireceğiz. Bütün Türkiye'den talep geliyor. Sayın bakan ile yaptığımız görüşmeler neticesinde 'Karavan Park' alanlarını yıldızlama ve belgelendirme sistemiyle yapmak istiyoruz. Tekirdağ'da verecek olduğumuz hizmet neyse Konya'da da Ağrı'da da Trabzon'da da aynı olacak. Bu hizmet kalitesini her yerde yakalamak için yıldızlama çalışmasıyla ilerlenecek. Türkiye'de başka karavan park alanları da var lakin onları da yıldızlama çalışmalarına dahil etmek için girişimlerde bulunacağız. 81 ilin hepsinin bu lokasyonlara ekleneceğini düşünüyoruz. Avrupa ve dünyadan karavan turizmine çok büyük talep var, güvenli ülkeler arıyorlar. Bizim de dünyada bir güvenilir kalitemiz var" diye konuştu.