Varoşa diğer adıyla Maraş, Gazimağusa şehrinde bulunan bölge Kıbrıs'ın en ünlü bölgesiydi. Bölge; 1974 Kıbrıs Harekâtı'nda Kıbrıslı Rumlardan oluşan nüfusu tarafından terk edilmiştir. Büyük bir kısmı yerleşim ve iskana kapatılan bölgenin 2020 yılında sahil şeridi yeniden açıldı.

Bu Yıl 2021 Yılı Ramazan Pidesi Ücreti Kaç Lira? Pide Ne Kadar? Bu Yıl 2021 Yılı Ramazan Pidesi Ücreti Kaç Lira? Pide Ne Kadar?

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 1974 yılından itibaren kapalı olan Maraş bölgesinin bir kısmı halkın kullanımına açıldı. KKTC vatandaşları kontrollü bir şekilde Maraş'a girmeye ve bölgeyi gezmeye başladı.

''Hayalet Şehir'' olarak adlandırılan Kapalı Maraş, 46 yıldır sivillerin girişinin yasak olduğu şehirdi.

KKTC sınırları içerisinde bulunan ve 46 yıldır halka kapalı olan Maraş bölgesinin bir bölümü kullanıma açıldı. Kapalı Maraş'ın, kamuya ait olan Demokrasi Caddesi ile sahil kısmının bir bölümünü vatandaşlar gezmeye başladı. İlk etapta 200 vatandaş Kıbrıs Maraş bölgesine girişlerde Kovid-19 salgını nedeniyle sosyal mesafeye ve maske kullanımına dikkat edilmesi  konusunda uyarılar yapıldı.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Ankara ziyareti sırasında Maraş'ın açılmasıyla ilgili kararı duyururken Maraş'ın açılmasına dair hazırladıkları yol haritası doğrultusunda çalışmaları bir aşamaya getirdiklerini ve ilk somut adımı attıklarını kaydetmişti. 

Kıbrıs Maraş Bölgesi Neden Kapatılıydı? KKTC Maraş Bölgesi Nerede, Haritası?

1974'teki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilen ve yerleşime kapatılan Maraş'ın kademeli olarak açılım süreci başlamış oldu. KKTC hükümeti, geçen yıl alınan kararla 1974'ten bu yana kapalı olan Maraş'ın açılması konusunda adım atarak uzman ekiple bilimsel envanter çalışmasını başlatmıştı.

Kıbrıs Maraş Bölgesi Neden Kapatılıydı? KKTC Maraş Bölgesi Nerede, Haritası?

Askeri yetkililer, can ve mal güvenliği için uyarıların önemine vurgu yapıyor. Fotoğraf çekmek -drone hariç- serbest, denize girilecek alan ise da Astsubay Orduevi ile Golden Sands Otel arasındaki 1 kilometrelik bölüm olacak.

Kıbrıs Maraş Bölgesi Neden Kapatılıydı? KKTC Maraş Bölgesi Nerede, Haritası?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Tatar'ın Ankara ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Maraş'ın yeniden kullanıma açılmasının KKTC vatandaşları açısından önemini çok iyi bildiğini vurgulamıştı.