Kapadokya'nın hangi ilde bulunduğu, bulunduğu ilin hangi coğrafi bölgede bulunduğu, Kapadokya'da ne yenip içildiği, "Masterchef Türkiye" izleyicileri tarafından merak edilen konular arasında yerini aldı.

"Masterchef Türkiye" bölümlerinden birisi Kapadokya'da çekildi. Milyonlarca izleyicisi olan "Masterchef Türkiye" Programı'nın Kapadokya'da çekilmesi izleyicilerin Kapadokya'yı merak etmesine neden oldu.

Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölge. 

Kapadokya Peri Bacaları, Kozaklı kaplıcaları, Uçhisar Kalesi, Yeraltı şehirleri ile ünlü Nevşehir ili İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Nevşehir, Nevşehir ilinin merkezi olan şehirdir. Antik İsmi Nissa'dır. Selçuklu döneminde fethedilip ismi Muşkara Olmuştur. Lale Devri'nin ünlü sadrazamı Damat İbrahim Paşa burada doğmuş ve döneminde şehri imar edip hanlar, camiler, hamamlar ve sayısız eserlerle şehri kalkındırmıştır. İsmini değiştirerek Farsçada "Yeni Şehir" anlamına gelen Nevşehir ismini vermiştir.

Virüs Benzeri Parçacık (VLP) Temelli Aşı Adayı Gönüllü Olabilme Kriterleri Virüs Benzeri Parçacık (VLP) Temelli Aşı Adayı Gönüllü Olabilme Kriterleri

Nevşehir ili; Nevşehir Testi Kebabı, Sızgıt, Düğü Çorbası, Nevşehir Tavası, Soğanlama, Sütlü Çorba, Ağpakla, Nohutlu Yahni, Divil Ayva Dolması, Divil, Dolaz, Çömlek Fasulyesi, Arabaşı Çorbası, Kesme Çorbası, Tutmaç Çorbası, Patates Çorbası, Bulamaç Tatlısı, Kabak Tatlısı, Ürgüp Köftesi, Asma Cacığı, Kayısı Dolması, Gendime, Kapadokya Şarabı, İrmik Tatlısı, Kömbe, Hoşaf ile ünlüdür.