KamuAjans.Com-Türkiye Kamu sen Ve Türk Eğitim sen Genel başkanı İsmail Koncuk Facebook hesabı üzerinden yaptıgı açıklamalarda 'Kamudaki paralel yapı, Sendikacılığı asıl mecrasından çıkarmıştır' dedi.

Maliye Bakanlığından memur vergi dilimi hakkında açıklama! Gelir vergisi dilimleri artırılacak Maliye Bakanlığından memur vergi dilimi hakkında açıklama! Gelir vergisi dilimleri artırılacak
Türkiye Kamu sen Ve Türk Eğitim sen Genel başkanı İsmail Koncuk Facebook hesabı üzerinden yaptıgı açıklamalarda 'Kamudaki paralel yapı, Sendikacılığı asıl mecrasından çıkarmıştır' dedi.

İŞTE O AÇIKLAMALAR..

“Şu anda kamuda maalesef bir paralel yapı var. Sendikal alanda tüm kamuyu adeta bir ahtapot gibi saran, kendilerine üye olmayanlara yaşam hakkı tanımayan bir yapı” diyen Genel Başkan İsmail Koncuk, “Umarım iktidar ikinci kirli paralel yapıya yönelik birtakım tedbirler alır, eğer almazsa kamuda çalışma barışı tamamen ortadan kalkar, verim ve kalite düşer. Bu kötü gidişe siyasi iktidar el atmalıdır” dedi. Koncuk, “Nazik ziyaretiniz için teşekkür ediyoruz. Zaman zaman siyasi partilerimizle çalışma hayatı noktasında görüşmelerimiz oluyor. Problemleri istişare ediyoruz, değerlendiriyoruz. Bize verilen her bir katkıdan dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez öğeleridir. Sivil toplum olmadan da siyasi partilerin kendi başına demokrasinin tek öğesi olması mümkün değildir. Türkiye’de sivil toplumun olması gerektiği yerde olduğunu düşünmüyorum. Çünkü sendikal faaliyet demokrasi ile beraber yürüyen bir faaliyettir. Ne kadar demokrasi, o kadar sendikal faaliyet, o kadar hak demektir. Türkiye’de ne yazık ki, hukukun üstünlüğünün tartışılır hale gelmesi, yargı bağımsızlığının tartışılır hale gelmesi ve sendikacılık alanının adeta bir sendikanın öz evlat olarak görülüp diğerlerinin ötekileştirilmesi aslında sendikal alanı da kamuyu da kirletir bir boyut kazanmıştır. Bu son derece üzücüdür.

Türkiye’nin en aydın insanlarının dahi baskı, korku ya da günlük hesaplar sebebiyle sendikal tercihlerde bulunduğunu görmek aslında Türkiye’de sendikal faaliyetin yaralanmasına, amacından sapmasına yol açmıştır. Türkiye’de FETÖ denilen paralel bir yapı vardı. Bunun acısını millet olarak ödedik. 15 Temmuz’un hem öncesinde hem sonrasında ciddi sıkıntılar yaşandı. Şu anda kamuda maalesef başka bir paralel yapı daha var. Sendikal alanda tüm kamuyu adeta bir ahtapot gibi saran, kendilerine üye olmayanlara yaşam hakkı tanımayan bir yapı. Maalesef siyasi iktidardan da destek gören bir paralel yapı. Bu yapı kamu düzenini alt üstü etmektedir. Liyakat, kabiliyet, bilgi, donanım artık kamuda bir çok alanda bir anlam ifade etmemektedir. Umarım iktidar bu ikinci kirli paralel yapıya yönelik birtakım tedbirler alır, eğer almazsa kamuda çalışma barışı tamamen ortandan kalkar, verim ve kalite daha da düşer. Hak etmeyenlerin kurum müdürü yapıldığı, hak edenlerin bir kenarda unutulduklarına şahitlik ediyoruz. Bu kötü gidişe siyasi iktidar el atmalıdır. Paralel yapıya izin vermemelidir. Siyasi iktidar, kamudaki paralel yapının sıkıntısını yaşadı. Başka paralel yapılara neden müsaade ediliyor? Bir grubu kucaklayıp diğerlerini ötekileştiren bir yaklaşım içine neden giriliyor? Bunlar düzeltilmelidir. Bu yapı öyle bir hal aldı ki, iktidar Milletvekillerinin ve teşkilatlarının bile önlerine geçmiş durumda. Siyasi iktidarın gücünü bile aşan bir güç içerisinde görünüyorlar. Böyle bir yapılanmanın demokratik hukuk devletinde, sendikal alanda varlığını kabul etmek mümkün değil. Bu yapı Türkiye’de sendikacılığı da iğdiş hale getirmekte, sendikacılığı asıl mecrasından çıkarmaktadır.