KamuAjans.Com-Türk Sağlık-Sen tarafından Devlet Personel Başkanlığı İstatistiklerine dayanılarak 10-16 Mayıs Engeliler Haftası ile ilgili bir araştırma yayınlandı.Araştırmada kamuda görev yapan engelli memurlarla ilgili değerlendirmelere yer verildi.

Engelli Çocuğu Olan Annelere Erken Emeklilik Hakkı ve Fatura İndirimleri Engelli Çocuğu Olan Annelere Erken Emeklilik Hakkı ve Fatura İndirimleri
Türk Sağlık-Sen’in araştırmasına göre Nisan 2017 itibariyle kamuda yüzde 3’lük zorunlu istihdam kuralına göre olması gereken engelli memur kontenjanı sayısı 62 bin 912. Kamuda görev yapan engelli memur sayısı ise 48 Bin 947. Hala 13.967 Engelli kadrosu boş duruyor. Engelli kadrolarının yüzde 21.2’si hala boş.


Engelli İstihdamı Eksikliğinde Milli Eğitim Bakanlığı İlk SıradaAraştırmada kamuda engelli istihdamı kuralına en fazla uymayan kurumlara da yer verildi. 29 Bin 4 Engelli memur çalıştırması gerekirken 19 Bin 768 Engelli memur istihdam eden Milli Eğitim Bakanlığı 932 eksikle ilk sırada yer alıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı’nı 9 Bin 236 eksikle Adalet Bakanlığı izliyor. Bu iki Bakanlığın ardından ise Diyanet İşleri Bakanlığı: 1738, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu: 639 ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu: 616 eksik engelli istihdamı ile geliyor.


Yüzde 3 Oranının Üzerinde Engelli Çalıştıran Kurumlar


Araştırmada kamuda yüzde 3’lük zorunlu istihdam kuralından daha fazla engelli personel istihdam eden kurumlara da yer verildi. 534 Engelli personel istihdam etmesi gerekirken 1185 Engelli personel istihdam eden Orman Genel Müdürlüğü Engelli duyarlılığı konusunda ilk sırada yer alan kurum. Bu kurumu 61 daha fazla engelli personel çalıştıran İçişleri Bakanlığı, 45 daha fazla engelli personel çalıştıran Ankara Üniversitesi ve 35 daha fazla engelli personel çalıştıran Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı izliyor.


Engelli Memurların Yüzde 23.5’i Kadın


Engelli memurların cinsiyetine göre dağılımına bakıldığında ise kamuda görevli engelli personellerden 11 Bin 529’u kadın, 37 Bin 418’i ise erkek.
Kahveci: Tüm Kurumlar Yüzde 3’lük oranı gerçekleştirmeli
Kamuda engelli kadrolarının tamamının doldurulması ve kurumların kontenjanların üstünde engelli istihdamı yapması gerektiğine dikkat çeken Genel Başkanımız Önder Kahveci " Kamu kurumları zorunluluk olan yüzde 3 engelli personel istihdamını bir an önce gerçekleştirmeli ve bunun daha da üstünde istihdam sağlamalıdır. Kamu kurumlarında fiziki çalışma koşulları, engelli kamu çalışanlarının hem hizmet vermesi hem de engelli vatandaşlarımızın hizmet alması için düzenlenmelidir. Onlara kolaylık sağlanmalıdır. Toplumsal hayat ve çalışma yaşamında engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözülmesi temennisiyle Engelliler Haftasını Kutluyorum." dedi.