Günümüzde öğretmenlerin ve memurların korkulu rüyası olan Kamu Personeli Seçme Sınavı için geri sayım başlamış durumda. Sınava girecek olanlarda fazlasıyla telaş ve dersleri yetiştirememe korkusu var. Maddi durumu elverişli olanlar dershaneler aracılığıyla belli bir program oturtmuş durumdalar fakat bu sınava kendi imkânlarıyla hazırlanan adaylar bazen program oluşturmada güçlük çekebiliyorlar. Bildiğiniz gibi öğretmenlik için uygulanan sınava 2013 yılında Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) adında bir kısım getirilmişti ve bu kısım sınavın %50 sini kapsamaktadır.

Öğretmenlik için sınavın dağılımı şu şekildedir; GY: %15 GK:%15 EĞİTİM BİLİMLERİ: %20 ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ TESTİ: %50

Yani bu durumda öğretmenlik için sınava girecek olan adayların alan sınavına daha fazla önem vermeleri onlara artı bir dönüt olarak geri dönecektir. KPSS adayların gözünde büyüse de bu sınava doğru metodla çalışınca kazanmak pek de güç olmayacaktır. Bunun için olabildiğince farklı kaynaklar kullanmak, tek bir kaynağa bağlı kalmamak, konu tekrarlarını bilgiler sağlam bir şekilde oturasıya kadar sürdürmek ve sınava 1,5 – 2 ay kala düzenli olarak denemeler çözerek tamamlamak ideal bir çalışma düzenidir.

  Yanlış yapılan sorular kadar doğru yapılan sorular da test bitiminde incelenmelidir, unutulmamalıdır ki her soruda en az 1 bilgi mevcuttur. Bu sınava hazırlanırken diğer bir husus ise kaynak seçimidir, alacağınız kaynakların güncel olmasına dikkat edin. Bazı kaynaklar kendini yenilemiyor ve her sene bir önceki senenin sayfası sayfasına aynı olan kaynakları yeni senede de satışa sunabiliyorlar. Bu kaynakların seçiminde özen göstermekte fayda var çünkü Milli Eğitim Bakanlığı her yıl müfredatta güncellemeye gidiyor, güncel olmayan kaynakları kullanmak o bilgiyi yanlış öğrenmeye ve 1 sorunun bile ciddi derecede önemli olduğu bu sınavda, sorunun yanlış yapılmasına neden olabiliyor. Kısacası bu sınav hem bilgi hem de taktik sınavıdır kazanmak da sanıldığı kadar zor değildir.

Dershaneye gidemeyen adaylar istedikleri takdirde dershaneye gerek kalmadan doğru bir çalışma düzeniyle bu sınavın kazanıldığını göreceklerdir. Sınava girecek adaylara şimdiden başarılar.