Hava Durumu

Türkiye’nin en büyük kamu sözleşmesi için gözler masada

Türkiye’nin kamudaki en büyük toplu iş sözleşmesi olan ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan 180 bin işçi adına imzalanacak toplu iş sözleşmesi müzakereleri devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2023 17:03
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2023 17:03
https://www.kamuajans.com/
Türkiye’nin en büyük kamu sözleşmesi için gözler masada

ÖZ SAĞLIK-İŞ 180 BİN SAĞLIK İŞÇİSİ ADINA TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Türkiye’nin kamudaki en büyük toplu iş sözleşmesi olan ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan 180 bin işçi adına imzalanacak toplu iş sözleşmesi müzakereleri devam ediyor.

Sağlık işçilerinin yetkili sendikası Öz Sağlık-İş ile Sağlık Bakanlığı adına yetkili işveren sendikası TÜHİS arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde 2. oturum gerçekleştirildi.
Konuya ilişkin olarak bir açıklama yapan Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, kamudaki 180 bin sağlık işçisi adına yürüttükleri toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işçinin kazanımlarının taraflarca önemsendiği bir sürecin yürütüldüğünü ve yeni kazanımlar konusunda umutlu ve ısrarlı olduklarını söyledi.

Sert, “ Özellikle ücretlerin iyileştirilmesi, ek ödemelerin verilmesi, çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesi, teknik personelin ücretlerindeki aksamaların giderilmesi, görev tanımları, eğitim ve mesleki koşulların dikkate alınması, güvenlik görevlilerinin sertifikalarının düzenlenmesinde yaşanılan sorunların giderilmesi, sertifikası iptal edilen güvenlik görevlilerinin kurum içinde başka birimlerde görevlendirilmesi ve benzeri pek çok konu sendikal taleplerimiz olarak masada müzakereye  açılmıştır.

Biz sağlık işçisini ilgilendiren ve çözüme ihtiyaç duyan tüm konularla ilgili tekliflerimizi masaya sunduk ve müzakereleri bu yönde yapıyoruz. Umuyoruz ki TÜHİS de fedakâr sağlık çalışanlarını mutlu edecek, çalışma hayatındaki huzursuzluğu bitirecek yaklaşımlar sergileyecektir.

Kamunun en büyük toplu iş sözleşmesi müzakerelerini yürütüyoruz. 180 bin sağlık işçisinin gözü kulağı bu görüşmelerin olumlu sonuçlanmasında. 
Sendika olarak hem işçinin kazanımını, hem işyerinin barış ve huzurunu, hem de işverenin sırtına gereğinden fazla yük vermeden hakkımızı almanın peşindeyiz. Müzakerelerin işçi lehine kazanımlarla sonuçlanacağına inanıyorum” dedi.

“TAYİN VE BECAYİŞ İÇİN KANUNİ DÜZENLEME YAPILMASI YÖNÜNDEKİ GİRİŞİMLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

696 Sayılı KHK’nın getirdiği sorunların başında bulunan tayin ve becayiş yasağı konusundaki gelişmeleri de aktaran Genel Başkan Devlet Sert, bu konuda acil kanuni düzenleme yapılması gereğine işaret ederek, “Mevcut haliyle geçici tedbirlerle çözmeye çalıştığımız bu sorunun acilen kanuni düzenleme yapılarak kökten çözüme ihtiyacı var. Bu konuda hükümet yetkilileri ile olan görüşmelerimiz devam ediyor. 

Aile kurumunu temelinden zedeleyen tayin ve becayiş sorununun kanuni düzenleme yapılarak ortadan kaldırılması gerekiyor. Sendika olarak bu konuda ısrarcıyız” diye konuştu.

BASIN BÜROSU

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.