Hava Durumu

Resmi Gazete'de yayımlandı! Kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve işten çıkarma yasağı

Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen depremler sonrasında, etkilenen illerde Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmişti. Bu süreçte, çalışanlar için kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve işten çıkartma yasağı gibi önlemler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2023 13:46
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2023 13:46
https://www.kamuajans.com/
Resmi Gazete'de yayımlandı! Kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve işten çıkarma yasağı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile, OHAL kapsamındaki illerde çalışma ve sosyal güvenlik alanında bir dizi tedbir alındı. Bu tedbirler arasında İŞKUR tarafından kısa çalışma ödeneği verilmesi, işsizlik sigortası fonundan günlük 133 lira 44 kuruş nakdi ücret desteği sağlanması ve işten çıkartma yasağı uygulanması yer alıyor.

OHAL ilan edilen illerde sendikaların ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki yetkilerin verilmesi, toplu iş sözleşmelerinin yapılması, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavt sürelerinin 6 Şubat'tan itibaren OHAL süresince uzatıldığı da belirtildi.

Ayrıca OHAL süresince, sağlık hizmetleri ile ilgili tedbirleri almak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilendirildi. SGK, Kurum bütçesinden finanse edilecek harcamaları karşılamak üzere usul ve esasları belirleyecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.