Hava Durumu

Kamu Maliyesi Raporu

12 Mart 2021 tarihinde açıklanan Ekonomi Reformları Programı kapsamında bütçe uygulama sonuçlarını, kamu mali politikası gelişmelerini ve hedeflerini içeren “Kamu Maliyesi Raporu”nun üçer aylık dönemler itibarıyla kamuoyu ile paylaşılacağı belirtilmiştir.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
Kamu Maliyesi Raporu

2021 yılı 1. çeyrek kamu maliyesi gelişmelerini içeren ve bütçe, gelir-gider gerçekleşme ve tahminleri ile bunların finansman ve borç stokuna yansımasını bütüncül bir şekilde ele alan Kamu Maliyesi Raporu’nun ilk sayısına Hazine ve Maliye Bakanlığı internet sitesinde yer alan Raporlar bölümünden ulaşılabilmektedir.

1. Makroekonomik Gerçekleşmeler ve Görünüm

1.1. Küresel Ekonomik Gelişmeler

2020 yılının ilk çeyreği sonunda Kovid-19 küresel bir salgına dönüşmüştür. Salgının etkisiyle yaşanan sağlık krizini sınırlandırmak amacıyla tüm dünyada kısıtlama tedbirleri alınmış, kısıtlamalarla birlikte ekonomik aktivite ve ticaret daralmış, işsizlik oranları artmıştır.

Salgının ekonomiler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla genişletici para ve maliye politikaları devreye alınmıştır. 2020 yılı ortasından itibaren salgının hafiflemesi, ülkelerin normalleşme adımları ve genişletici politikaların desteğiyle küresel ekonomik aktivite yeniden canlanmaya başlamış ve istihdam kayıpları kısmen de olsa telafi edilmiştir. Ancak, yıl sonuna doğru virüsün yeni varyantlarının ortaya çıkması, vaka sayılarının tekrar artmasıyla birlikte kısıtlamaların yaşanması ve aşılamanın planlandığı kadar hızla hayata geçirilememesi sonucu ekonomik aktivite yeniden baskı altında kalmıştır.

Tüm bu olumsuz koşullar altında küresel ekonomi 2020 yılında, Haziran ayında yüzde 4,9 olan ilk tahminlere göre daha sınırlı bir oranda, yüzde 3,3 daralmıştır. Bu dönemde gelişmiş ülke ekonomileri ortalama yüzde 4,7 daralırken, gelişmekte olan ekonomilerdeki daralma ise yüzde 2,2 olarak gerçekleşmiştir. Salgının en yoğun yaşandığı Avro Bölgesinde daralma yüzde 6,6’ya ulaşmış olup, ABD’de ise yüzde 3,5 seviyesinde kalmıştır. Salgının başladığı Çin ise hızla toparlanarak 2020’yi yüzde 2,3’lük bir büyüme ile kapatmıştır. 

RAPOR

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.