Hava Durumu

Iğdır üniversitesinden basın açıklaması

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2022 15:12
Haber Güncellenme Tarihi: 30.12.2022 17:12
https://www.kamuajans.com/
Iğdır üniversitesinden basın açıklaması

Iğdır Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü

“Üniversiteler, eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra bilimsel çalışmaların yapıldığı kurumlardır. Bu bağlamda Iğdır Üniversitesi de güçlü bilimsel alt yapıya sahip üniversitelerden bir tanesidir. Dünyanın birçok ülkesinden bilim insanı, (Profesör, doçent, doktora öğrencileri) Üniversitemize bilimsel araştırma yapmak için gelmektedir.

 

Mevcut altyapıyı güçlendirmek ve Iğdır Üniversitesini ileri noktalara taşımak, alınacak elemanların niteliği ile doğrudan ilişkilidir. Merkezi Araştırma Laboratuvarında hücre kültürü laboratuvarı yeni kurulmuştur. Invitro çalışmaların yanında, invivo çalışmaların yapılabilmesi için deney hayvanları konusunda deneyimli ve alanında uzman elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Bilimsel araştırmalar önce fareler üzerinde denenmektedir. Belli faz aşamalarından sonra insan üzerinde denemeler yapılmaktadır. Bu çalışmalar üniversitelerin temel unsurlarındandır. Öğretim elemanlarının vereceği laboratuvar derslerinde de hayvan deneyleri yapabilmeleri için “Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası”na sahip olmaları gerekmektedir. Akademik elemanlar, ders vermenin yanında bilimsel çalışmalar da yapmaktadırlar.

 

Farmakoloji ve Biyokimya laboratuvarlarında hayvan deneyleri yapılabilmesi için ilgili sertifikanın olması elzemdir. Ayrıca hasta ve yaşlılara uygulanacak ilaçların doz aşamaları da önce hayvanlar üzerinde denenmekte olup, bu noktada ilgili sertifikaya ve yetkinliğe ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Nitekim asıl alay konusu olacak şey; bir üniversitenin, akademik personelinden “Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası”na sahip olmasını istemesi değil, bir muhabirin bunu bilmeden ve araştırma ihtiyacı duymadan haber yapmasıdır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.