Hava Durumu

3600 Ek Gösterge Plan Ve Bütçe Komisyonunda

Öğretmen, polis, hemşire ve ceza infaz ve koruma memurlarını kapsayan kanun teklifiyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:59
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:59
https://www.kamuajans.com/
3600 Ek Gösterge Plan Ve Bütçe Komisyonunda

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu; öğretmen, polis, hemşire ve ceza infaz ve koruma memurlarının ek göstergelerinin 3600 olarak belirlenmesi amacıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna kanun teklifi verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: GÜNDEME GELECEK İLK KONU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim öncesinde 3600 ek göstergenin, Meclis çalışmalarına başladıktan sonra gündeme gelecek ilk konulardan olacağını açıklamıştı. Ek göstergenin 3600'e çıkarılmasıyla memurların emekli aylıkları ve ikramiyeleri artacak. Böylece yaklaşık 1,5 milyon memurun ek gösterge beklentisi karşılanacak.

Sivas Milletvekili Ulaş Karasu'nun verdiği kanun teklifi, 18 Mayıs itibariyle Plan ve Bütçe Komisyonuna ulaştı. Teklifin bir an önce Genel Kurul'a gelmesi bekleniyor. 

KAPSAMIN GENİŞLETİLMESİ İSTENİYOR

Memur sendikalarınca, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm kamu personelini kapsayacak şekilde genişletilmesi istenirken, düzenlemeyle öğretmen, polis, hemşire ve  ceza infaz ve koruma memurlarının ek göstergelerinin yükseltilmesi bekleniyor.

Düzenlemeden halihazırda bu görevlerden emekli olan vatandaşların da yararlandırılması öngörülüyor.

Memurların aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi olan ek göstergenin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin yüksek olması anlamına geliyor.

Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.