Trabzon ve çevresinde geçmişten günümüze gelenek haline gelen ve her yılın 13 Ocak gecesi kutlanan kalandar gecesi geldi. Bu akşam yöre halkı her yıl olduğu gibi geleneklerini yerine getirmek için farklı kıyafetler giyerek ev ev dolaşıp çörek malzemeleri toplayacak. Hem horon hemde eğlencenin sonuna kadar yaşanacağı bu geceyi gençler ise geçmişten günümüze efsaneleşerek gelen kalandar çöreğinden tatmak için birbiriyle yarışacak. 

Evlerden toplanan malzemelerle yapılacak bu çörek diğer çöreklerden farklı olarak oldukça tuzlu olmasıyla meşhur bunun sebebi ise bunu yiyen gençlerin belirli kuralları yerine getirmesi durumunda o gece rüyalarında susadıklarında evlenecekleri kişi tarafından kendilerine su ikram edileceğini bununla birlikte aslında gelecekte evlenecekleri kişinin kim olduğunu görmek için yapılmaktadır. Bu gecede yapılacak bol tuzlu çöreğin tarifini sizlerde evlerinizde hazırlayarak ve yedikten sonra kimseyle konuşmadan erkenden uyuyarak gerçekleştirebilirsiniz.

Kalandar Nedir? 

Trabzon ve çevre yörede mahalli takvime göre yılın ilk günüdür. Ve yöre halkı yılbaşını kendine has tiyatral oyunlar ve horon danslarıyla kutlamaktadır
Kalandar geceleri, gençler ve çocuklar kemençe eşliğinde horonlar oynayarak toplanarak köydeki tüm evleri gezerler koliva, fındık, meyva, ceviz vs. toplarlardı. Evlerin önüne gelen çocuklar yine köyden köye değişen ama ana teması benzer bir Kalandar tekerlemesi söyler momoyer/dede oyunu adı verilen bir seyirlik oyun oynardı:

kalandar çöreği ise Yılbaşı günü köy gençlerinin evlerden topladığı malzeme ile pişirdikleri ve delikanlıların/genç kızların, bu çöreği yedikleri gece, evlenecekleri erkekleri rüyalarında göreceklerine inandıkları aşırı tuzlu çörek 

Kalandar Çöreği Nasıl Yapılır?

Çörek (tuzlama) için gerekli olan malzemeler: su (nero), tuz (alas), yağ ve mısır unu 7 ayrı evden toplanır. Çörek pişirmek için gerekli odun da yine 7 ayrı frahtiden (çit) toplanır.