Kağıt para olarak bilinen asıl adı banknot olan paraların arka yüzündeki ayrıntılara hiç dikkat ettiniz mi? Eğer dikkat etmediyseniz 10, 20, 50, 100 ve 200 TL üzerindeki ayrıntıları açıklıyoruz.

5 TL, 10 TL, 20 TL, 50 TL, 100 TL ve 200 TL olmak üzere 6 banknot kullanımda. Bu banknot yani kağıt paralarda Ordinaryus Profesör Doktor Aydın Sayılı, Mimar Ahmed Kemaleddin, Fatma Aliye Hanım, Yunus Emre gibi kişiler yer alıyor.

Kağıt paranın kullanılmaya başlanmasıyla birlikte paraların üzerinde devlet büyüklerinin, bilim insanlarının, sanatçı ve yazarların resimleri de kullanılmaya başlanmıştır. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemiz kağıt paralarında da çeşitli alanlardan ünlü isimlerin resimleri bulunmaktadır.

Ülkemizde tedavülde bulunan 6 farklı banknot bulunuyor. Bu kağıt paraların üstünde bir tarafta Mustafa Kemal Atatürk‘ün resmi bulunurken diğer tarafında başka simalar görüyoruz. Peki kağıt paralarda bulunan kişiler kim?

İşte kağıt paraların arka yüzündeki kişiler ve bu kişilerin kim oldukları bilgileri.

5 TL - Ordinaryus Profesör Doktor Aydın Sayılı

5 Türk Lirasındaki kişi Ordinaryus Profesör Doktor Aydın Sayılı‘dır. Türkiye’de bilim tarihçiliğinin yerleşmesini sağlamış bilim adamıdır. Harvard doktorası da alan Sayılı, Bilim Tarihi konusunda doktorası olan ilk bilim adamıdır.

10 TL - Profesör Doktor Cahit Arf

10 Türk Lirasındaki kişi Prof. Dr. Cahit Arf’tir. Dünyaca ünlü bir matematikçi Cahit Arf, TÜBİTAK’ın ilk bilim kurulu başkanıdır.

20 TL - Mimar Ahmed Kemaleddin

20 Türk Lirasındaki kişi Mimar Ahmed Kemaleddin‘dir. Mimar Kemaleddin Bebek Camii, Gazi Eğitim Fakültesi, TCDD Genel Müdürlük Binası, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanesi, Vakıf Han Binaları gibi birçok eserin mimarıdır.

50 TL - Fatma Aliye Hanım

50 Türk Lirasındaki kişi Fatma Aliye Hanım‘dır. Gerçek adı Fatma Aliye Topuz olan Fatma Aliye Hanım, Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olarak tanınır.

100 TL - Itri

100 Türk Lirasındaki kişi Itri (Buhurizade Mustafa Efendi)‘dir. Asıl adı Mustafa, takma adı ise Itrî olan Türk bestekar, çiçekçilik ve meyvecilikle uğraştığı için bu mahlası almış olduğu söylenir.

200 TL - Yunus Emre

200 Türk Lirasındaki kişi Yunus Emre‘dir. Yunus Emre, Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü olan tasavvuf ve halk şairidir. Hayatını ‘Erenler’ makamına ulaşmak için adadığı söylenen Yunus Emre’nin Divan ve Risaletü’n Nushiye adlı iki eseri vardır.