Yıllardır çözüm bekleyen taşerondan devamlı işçilik kadrosuna geçişi düzenleyen 696 sayılı KHK ile iki önemli konu da geçiş düzenlemesi yapıldı. Bunlardan birincisi, kadroya ve belediye firmalarına geçişleri yapılan işçilerin mali ve sosyal haklarını sınırlandırmak oldu. Bu işçilerin mali ve sosyal hakları, Yüksek Hakem Kurulunun taşeron işçilerle ilgili belirlediği toplu iş protokolü hükümlerine göre belirlendi.

DepremRiskim Uygulaması Nasıl Kullanılır? DepremRiskim Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Kamuajans.com – Geçtiğimiz yıl önemli sorunlardan biri olan ve yıllarca çözüm bekleyen sorunlar arasında yer alan taşeron işçilerin kadroya geçiş süreci tamamlanmış binlerce taşeron işçi kadroya geçiş yapmıştı.

Kamu ve belediye taşeron işçilerinin merakla beklediği tayin hakkı konusunda bazı çözüm tavsiyeleri konuşulmaya başlandı. Bu alanda işçilere kendi durumlarına göre bazı haklar olabileceğinin ifade edildiği değerlendirmelerde konuşulan çözüm tavsiyeleri arasında şu maddeler bulunuyor.

* Kamu ve belediyelerde çalışan tüm taşeron işçilere koşulsuz şartsız tayin hakkı verilmesi.

* Eşi kamuda çalışanların aile birliği sağlanması adında tayin hakkı verilmesi.

* Yalnızca kurum içi veya il içi tayin hakkı verilmesi konusunda adımlar atılabileceği ifade ediliyor.

2021 OCAK KADROYA GEÇEN TAŞERON İŞÇİ NE KADAR ZAM ALACAK?

Uzun süredir her 6 ayda bir yüzde 4 zam alan işçiler alım güçlerinin düştüğünü bildirerek yüksek orandan zam talep ediyorlar. Ne Çalışma Bakanlığı ne de yetkili sendika herhangi bir açıklamada bulunmazken en düşük zam oranı için 2021 enflasyon hedefi yüzde 8.5 oranı üzerinde duruluyor. En yüksek oran için ise yüzde 15, yüzde 17.5 oranları sıkça konuşuluyor.


Yeni düzenleme ile kadroya geçiş hakkı verilen taşeron işçilerin hakları;