CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal kadınlara her ay regl izni verilmesi için kanun teklifini TBMM'ye sundu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın taslağında Devlet Memurları Kanunu ile İş Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM'ye sunuldu. Teklifte kadınların ayda bir kez regl izninin temel insan hakkı olarak görülmesi gerektiğine atıfta bulunularak ayda bir gün de izinli gerektiği belirtildi.

KADIN HAKLARI TARİHÇESİ HATIRLATILDI

CHP’li Tanal’ın imzasını taşıyan kanun teklifinin gerekçesinde, kadın hakları mücadelesinin tarihçesi hatırlatıldı.

Regl döneminin pek çok kadının ağır geçirdiği bir süreç olduğuna vurgu yapılan gerekçede, regl izninin önemine dikkat çekildi.

Yıldırım Kaya Milletvekillerini azarlayan Mahmut Özer'in soruları yanıtlanmasını istedi Yıldırım Kaya Milletvekillerini azarlayan Mahmut Özer'in soruları yanıtlanmasını istedi

"HAYATTA KALMAYI İMKANSIZ HALE GETİREN..."

Regl izni uygulamasının, çalışanları biyolojik ihtiyaçları doğrultusunda çalışma hayatına adapte eden bir uygulama olduğunun belirtildiği gerekçede, "Özellikle şiddetli ağrılı regl ya da polikistik over sendromu gibi rahatsızlıkları olan çalışan kadınlar için regl döneminde çekilen ağrı, çalışmayı ya da günlük hayata katılmayı imkânsız hale getiren bir seviyeye ulaştırmaktadır. Bu bakımdan regl izni, hem sağlık hakkı bakımından hem de regl konusunun iş/çalışma hayatında da normalleştirmesi bakımından örnek bir uygulamadır. Regl izni, tıpkı yaşam hakkı gibi temel bir insan hakkı olarak görülmeli ve uygulanmalıdır." denildi.