Bağırsak problemi yaşayanlar için kabızlık çok rahatsız edici ve moral bozucu bir sonuçtur. Sağlıklı bağırsak aslında sağlıklı vücut demektir. Kabız olmamak için doğru beslenme, hareketlilik önemli unsurlardır. Bağırsak hareketlerinin zor veya normalden daha az gerçekleştiği duruma kabızlık yada bir diğer adı (konstipasyon) denmektedir.

Hem bebek ve çocuklar hem yetişkinler için kabızlık büyük problem. Kabız olan vücudumuzu normale çevirmek için birçok yöntemler denenmektedir. İlaçların yanı sıra bazı bitkiler de kabızlığa iyi gelmektedir. Kabızlık için ne yapmalıyım, kabızlık en çabuk ne geçirir, kabızlığa ne iyi gelir? sorularının yanıtı haberimiz içeriğinde.

İnsan vücudu muazzam bir düzen içerisindedir. Her organın kendine göre bir görevi vardır ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına devam eder. Bazen vücuttaki bir dengesizlik organların düzenli çalışmasını engeller. Kabızlık da bu sorunlardan biridir.

Kabızlık, milyonlarca kişinin yaşadığı ortak sorunlardandır. Çözüme kavuşturulmadığında kişide bir hayli problem yaratan, çözüldüğünde ise insanda mutluluk veren 
ciddi bir sorundur.

Kabızlık aslında tek başına bir hastalık değildir. Kabızlık bağırsakta problem olduğunu gösteren bir işarettir. Uzman kişilerin söylemine göre, üçüncü günden sonra dışkılama olmayan bir insanda kabızlıktan söz edilebilir. Kabızlıktan kurtulmak veya kabız olmamak için insanlar çeşitli yollara başvururlar.

Kabızlık hareketsiz yaşam ve yanlış beslenmenin doğal bir sonucu olarak günümüzde birçok insanı etkileyen bir problem olarak karşımıza çıkıyor.

Peki; Sosyal hayatı ciddi manada etkileyen, kişide şişkinlik ve bir takım rahatsızlıklar hissettiren kabızlık nasıl geçer? Kabızlık için evde neler yapılabilir? Kabız olmamak için nasıl yaşamalı, nasıl beslenmeliyiz?

Bazen bitkisel çaylarla, bazen çeresinden duydukları ile kısmen de doktora başvurarak kabızlık problemine çare aranılır. 65 yaş üstü ve yetişkin kadınlarda kronik olarak daha sık görülen ama hemen hemen herkesin geçici de olsa bir dönem kabusu olan kabızlıkla ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.

3 Günde Bir Tuvalete Çıkmak Normal Mi?

Bağırsak hareketleri sırasındaki olağan süre insandan insana farklılık gösterir. Bazı kişiler günde üç kez büyük tuvalete çıkarken, diğerleri haftada yalnızca birkaç defa tuvalete çıkar.

Fakat üç veya daha fazla gün tuvalete çıkmamak çok uzun bir vakittir. Olağan koşullarda üçüncü günden sonra tuvalete çıkmak dışkının sertleşmesinden dolayı zorlaşır. Haftada üç defadan daha az büyük tuvalet yapılması durumu kabızlık olarak açıklanır.

Kahve Kabızlık Yapar Mı?

Aksine kahve idrar söktürücü olduğu için dışkı içerisindeki sıvıyı çeker ve dışkı katılaştığı için kabızlığa zemin hazırlar. Eğer kabız olduysanız kahve, çay, kola ve alkol tüketmeyin.

Sürekli kabızlık nedenleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili derlediğimiz bilgiler şu şekilde:

Kabızlığa hızlı çözüm yolları

- Su için Uzun
- Limonlu su içmeyi deneyin
- Lifli gıdalar tüketin
- Egzersiz yapın
- Kahve için
- Probiyotik içeren gıdalar tüketin
- Nane çayı için
- Kuru erik yiyin

Kabızlık nedenleri şunlar olabilir:

- Düzensiz yemekler ve diyette yetersiz lif

- Fiziksel aktivite eksikliği (özellikle yaşlılarda)

- İlaçlar örn. ağrı kesiciler (özellikle uyuşturucu), alüminyum ve kalsiyum içeren antasitler, bazı tansiyon ilaçları (kalsiyum kanal blokerleri), anti-Parkinson ilaçları, antispazmodikler, antidepresanlar, demir takviyeleri, diüretikler, antikonvülzanlar

- İrritabl bağırsak sendromu

- Hamilelik, yaşlanma ve seyahat gibi yaşam veya rutindeki değişiklikler

- Laksatiflerin kötüye kullanılması

- Bağırsak hareketi dürtüsünü görmezden gelmek

Balıkların Tüketilme Mevsimleri ve Ayları - Sonbaharda Hangi Balık Tüketilmeli? Balıkların Tüketilme Mevsimleri ve Ayları - Sonbaharda Hangi Balık Tüketilmeli?

- Dehidrasyon

- Felç gibi spesifik hastalıklar veya durumlar (en yaygın)

- Kolon ve rektum ile ilgili problemler

- Bağırsak fonksiyonu ile ilgili sorunlar (kronik idiyopatik kabızlık)

Kabızlık nasıl anlaşılır?

Doktorunuz, önceki 12 ay içinde en az 12 hafta boyunca (her zaman ardışık olmamak kaydıyla) aşağıdaki belirtilerden herhangi ikisinin varlığını göstermenizi bir rehber olarak kullanabilir:

• Haftada üçten az bağırsak hareketi

• Bağırsak hareketleri sırasında zorlanma

• Topaklı veya sert dışkı

• Bağırsağınızın eksik boşaltılması hissi

Kabızlık nasıl tedavi edilir?

Çoğu insan, bir sağlık hizmeti sağlayıcısını görmeden evde kabızlığı tedavi eder. Kabızlığın kendi kendine tedavisinde reçetesiz satılan laksatifler en yaygın yardımcıdır. Fakat ilaç kullanmadan önce sorun varsa doktorunuzla konuşmanız önemlidir:

Davranış tedavisi / Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Bağırsaklar, özellikle kahvaltıdan sonra yemeklerin ardından çok aktiftir. Bu genellikle dışkıların en rahatça geçeceği zamandır. Bağırsaklarınızı rahatlatmak için gereken ilk hissi aldığınızda tuvalete gidin; beklemeyin. Vücudunuzun bağırsak hareketi için sinyallerini görmezden gelirseniz, sinyaller zamanla zayıflar ve zayıflar. Bu sinyallere çok dikkat edin ve bağırsak hareketine sahip olmak için yeterince zaman ayırın. Sıcak bir içecek, ör. sabahları çay veya kahve, bağırsak kasılmalarını harekete geçirebilir ve düzenli günlük egzersiz de bağırsak hareketlerini teşvik edebilir.

Tuvalete düzgün oturmak

Tuvalete oturma şekliniz, bağırsaklarınızın boşalmasına kolaylık için büyük bir fark yaratabilir. Doğru pozisyon rektum açısını (sırt pasajı) iyileştirir, kaslarınızın verimli çalışmasına yardımcı olur ve zorlanmayı önler. Tuvalette “çömelme” tipi bir pozisyon almayı hedeflemelisiniz.

Diyet

Düzenli yemek yeme ve yeterli sıvı alımına sahip olmak, iyi barsak fonksiyonu için en önemli faktörlerdir. Yeterince lifli bir diyet (her gün 20 ila 35 gram), vücudun yumuşak, büyük dışkı oluşturmasına yardımcı olur. Ancak, büyük miktarlarda lif tüketen bazı insanlar için karın şişkinliği veya gaza neden olabilir. Gerektiğinde çözünmez lif (kepek tipi fiber) yerine daha fazla çözünür (meyve, sebze ve yulaf) kullanarak lifinizi arttırmaya çalışın. Küçük bir miktarla başlayın ve dışkınız daha yumuşak ve daha sık hale gelene kadar yavaşça artırın. Bir doktor veya diyetisyen uygun bir diyet planlamaya yardımcı olabilir. Gıda ambalajının yan tarafındaki ürün bilgi panelini okuyarak, porsiyon başına lif gram sayısını belirleyebilirsiniz (Tablo 1). Bazı yiyecekler kuru erik, incir, kivi, meyan kökü ve melas gibi doğal müshil özelliklere sahiptir. Diyete çatlamış keten tohumu eklenmesi dışkı kıvamını iyileştirmek için yararlı olabilir ve böylece dışkı daha kolay geçebilir. Kabızlığa eğilimli insanlar için, dondurma, peynir, et ve işlenmiş gıdalar gibi çok az lif içeren veya lifsiz yiyecekleri sınırlamak da önemlidir. Dehidrasyonu önlemek ve kabızlığa yardımcı olmak için,her gün 1,5 ila 2.0 L su veya meyve / sebze suları gibi diğer sıvıları içebilirsiniz.

Bilgiler IUGA (International Urogynecology Association) 'Kabızlık' konulu broşüründen alınmıştır.