KamuAjans.Com-Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'ye Genel Başkan olarak dönüyor. Kulisler, kabine revizyonuna kesin gözüyle bakıyor.Erdoğan, yarın yapılacak 3. olağanüstü büyük kongrede; eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na 27 Ağustos 2014’te teslim ettiği genel başkanlık görevini, Başbakan Binali Yıldırım’dan devralacak. Böylece, AK Parti’de 2. Erdoğan dönemi başlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Dünyanın gündeminde kriz varken biz gözümüzü fırsatlara dikiyoruz" Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Dünyanın gündeminde kriz varken biz gözümüzü fırsatlara dikiyoruz"
"KONGRE AKŞAMINDA BİLE KABİNE DEĞİŞEBİLİR"

Erdoğan’ın genel başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte kabine revizyonunun da hemen gündeme gelmesi bekleniyor. Parti kulislerinde, “Zaman kaybetmeden 1-2 gün içinde, hatta kongre akşamında bile kabine değişebilir” değerlendirmeleri yapılıyor.Yapılacak olası Bakanlar Kurulu değişikliğinin, kongrede revize edilecek merkez karar ve yönetim kurulu ile planlandığı belirtiliyor.

GRUP BAŞKANI SEÇİLECEK

Erdoğan’ın genel başkan olmasının ardından, AK Parti TBMM Grup Başkanlığı’na Başbakan Yıldırım’ın getirilmesi için grupta seçim yapılacak. Bu amaçla AK Parti TBMM Grubu’nun çarşamba günü kapalı bir grup toplantısı yapması planlanıyor.Kapalı grup toplantısında Başbakan Yıldırım, grup başkanı seçilecek. Kapalı grupta, grup başkanvekillerinin de değişebileceği ifade ediliyor. Bazı grup başkanvekillerinin bakan olarak atanabileceği kaydediliyor.HAZIRLIKLAR TAMAMBu arada kongre ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Türkiye’nin 81 ilinin yanı sıra bu kongrede ilk kez AK Parti’nin Avrupa teşkilatı olan Avrupa Türk Demokratlar Birliği üyeleri de kurumsal olarak yer alacak.

100 BİN KİŞİNİN KATILMASI BEKLENİYOR

Yaklaşık 100 bin partilinin katılması beklenen kongrenin yapılacağı salonda da hazırlıklar son aşamaya geldi. Son adım ise kabine konusunda olacak. Kabine değişikliğinin kongreden sonraya bırakılmasındaki en önemli etkenin, Erdoğan'ın yurtdışı gezileri ile kongre hazırlıkları olduğu dile getirilmişti. Önümüzdeki haftadan itibaren beklentiler, kabineyle ilgili olacak. Kabinenin de partinin "bir bütün olarak hareket etmesini sağlayacak" uyumlu isimlerden oluşturulacağı ve en az 8-10 bakanla ilgili operasyon yapılacağı öne sürülüyor.

HABER10