Bazı insanlar tarafından Çin Virüsü diye adlandırılan Çin'in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan, yüm dünyada hayat akışını durduran ve özellikle İtalya, ABD, İspanya gibi ülkelerde çığ gibi büyüyen corona virüs salgını için ilaç çalışmaları devam ediyor. Umut verici haberler ardı ardına geliyor. Kevzara ve Avigan isimli ilaçlar koronavirüs hastalarında denenmeye başlandı.

Tarihte Bugün 7 Aralık. Bugün Olan Olaylar, Doğan ve Ölen Ünlüler Tarihte Bugün 7 Aralık. Bugün Olan Olaylar, Doğan ve Ölen Ünlüler

Yeni tip korona virüs insanlığı esir almaya devam ederken bilim insanları gecelerini gündüzlerine katarak bu hastalık için laboratuar ortamlarında çalışıyorlar. Covid-19 vakaları için çeşitli ilaç, aşı denemeleri her geçen gün devam ediyor ve gelişmeler dünya ile paylaşılıyor. Son olarak kevzara ve avigan isimli ilaçlar gündeme geldi ve koronavirüs salgınının son bulması adına bir umut ışığı yaktı.

Reuters'ın haberine göre; Kevzara adlı ilaç için bu konuda çalışan iki ilaç firmasından Regeneron'un ABD'deki deneme sürecini yönettiği ve Sanofi'nin de ABD'nin dışındaki bölgelerde çalışmalarına devam ettiği açıklandı. Öte yandan çeşitli yerlerden de güzel haberler geldi. Klorokin, Ivermectin gibi ilaçların da adı geçiyor.

JAPONYA'DAN UMUT VERİCİ BİR HABER

Japonya Sağlık Bakanı Katsunobu Kato, daha önce yaptığı açıklamada corona virüsünden enfekte olmuş hastaların tedavisinde gribe karşı geliştirilen bir ilacın kullanılabileceğini söylemiş, Avigan adlı ilacın tedavide sonuç verip vermediğini belirlemek üzere klinik çalışmalara başlanacağını duyurmuştu. Kato, ilacın etkisinin kanıtlanması halinde kullanımına onay vermeyi planladıklarını belirtmişti.

Çin'de ilaç denendi. İlacın Wuhan ve Shenzen şehirlerinde sırasıyla 240 ve 80 kişilik hasta grupları üzerinde denendiğini aktaran Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Müdürü Zhang Xinmin, hastalardan Avigan ilacı verilenlerin ortalama 4 gün içinde negatif sonuç verdiğini söylemişti. İlacı kullanmayan hastalarda ise sürecin 11 günü bulduğunu kaydeden Zhang, Avigan’ın zatürre başta olmak üzere corona virüsü semptomlarını gerilettiğinin ve belirgin bir yan etkisinin olmadığının da altını çizmişti.

İvermectin isimli ilacın covid-19'u öldürdüğü iddia edildi.

Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda korona virüsü 48 saat içinde öldüren ilacın keşfedildiğini açıkladı. Başer yaptığı paylaşımda, “Avustralya’da IVERMECTİN adlı antiparaziter ilacın labratuar şartlarında 48 saat içinde COVID 19 u öldürdüğü gösterdi. En kısa zamanda klinik çalışmaların yapılması ve sonuçların olumlu çıkması halinde insanlık büyük bir beladan kurtulacak” haberini verdi.

KEVZARA İLACI NEDİR? KEVZARA İLACI CORONA VİRÜSE İYİ GELİR Mİ?

Kevzara, Sanofi ve Regeneron Pharmaceuticals isimli ilaç şirketlerinin, Kovid-19 tedavisi için ürettiği ilacın ismidir. Reuters'ın haberine göre, iki şirket Kevzara olarak bilinen ilacın geliştirilmiş halini hastalar üzerinde test etmeye başladıklarını duyurdu. Geçen hafta içerisinde ABD’de ilacın hastalar üzerinde test edildiğini açıklayan şirketler, bağışıklık sistemini etkileyen ilacın İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, Kanada ve Rusya’da da hastalar üzerinde deneneceğini duyurdu. Şirketler son denemelerin yaklaşık 300 hasta üzerinde gerçekleşeceğini duyurdu. Deneme sürecine katılacak kişilerin özellikle Covid-19’dan dolayı çok ağır ve durumu kritik hastalardan seçildiği belirtildi. Doktorlar ve bilim insanları corona virüsünün sitokin fırtınası olarak da bilinen bağışıklık sisteminin aşırı tepki vererek organlara saldırmasına sebep olduğunu düşünürken, bu ilaçlar ile bağışıklık sisteminin yönlendirilebilmesini umuyor. Regeneron'un ABD’deki deneme sürecini yönettiği ve Sanofi’nin de ABD’nin dışındaki bölgelerde çalışmalarına devam ettiği açıklandı.

Fransa'da Covid-19 tedavisinde kullanılan klorokin hastaların yüzde 91,7'sini iyileştirdi

Fransız basınında yer alan haberlerde, Marsilya'daki Akdeniz Enfeksiyon Enstitüsü Genel Direktörü Prof. Dr. Didier Raoult'un yaptığı bir çalışma sonucu sıtma tedavisinde başvurulan klorokinin virisü taşıyan 1061 kişide kullanıldığı kaydedildi. Bu kişilerin yüzde 91,7'si 10 gün içinde virüsü atlattı, 74-95 yaşlarındaki hastaların yüzde 0,5'i hayatını kaybetti. Ülkede Kovid-19 tedavisinde klorokinin kullanımını savunan doktor olarak bilinen Dr. Raoult, 9 Nisan'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmüştü. Fransa'da Başbakanlık Kararnamesiyle klorokinin Kovid-19 tedavisinde kullanılmasına izin verilmişti. Fransız hükümeti, klorokinin ihracatını yasaklamıştı.