İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) öğrencileri bu yıl yaz okulu olup olmayacağını merak ediyordu. Sonunda beklenen açıklama geldi.

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi'nden yapılan açıklamada ''Fakültemizde yaz okulu açılmasına dair gelen talepler üzerine aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur. 

Bilindiği üzere Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca; Yaz öğretimi açmayan veya bütünleme yapmayan yükseköğretim kurumlarının kendi öğrencilerinin, yükseköğretim kurumlarının bulunduğu ildeki diğer yükseköğretim kurumlarında yaz öğretimi açılması halinde eğitim alabilmelerine imkân sağlanmasına, öğrencilerin yükseköğretim kurumunun bulunduğu ilde başka bir yükseköğretim kurumu tarafından yaz öğretiminde eğitim alması imkânı bulunmaması durumunda, kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumu tarafından bütünleme veya yaz öğretiminden birinin uygulanması gerektiğine karar verilmiştir. 

Yukarıda ifade edilen karar gereğince ve İstanbul Üniversitesi’nin kurum kültürü çerçevesinde; Üniversitenin tüm fakültelerinde olduğu gibi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nde de bütünleme sınavı uygulaması bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz diledikleri takdirde diğer üniversitelerin yaz okulu uygulamasından da faydalanarak ders alabilmektedirler. Bu bağlamda örgün öğretim dahil hiçbir akademik birimimizde yaz okulu uygulaması genel kabul görmediğinden AUZEF bünyesinde de yaz okulu açılmayacaktır. 

İstanbul Üniversitesi olarak eğitim görmüş olduğunuz alanla ilgili mesleğinizin gerektirdiği her türlü bilgi, beceri, davranış ve tutuma sahip bireyler olarak yetişebilmeniz ve gerekli yetkinlikler ile mezun olabilmeniz en önemli amacımızdır.'' denildi.

Farklı Üniversitelerin Yaz Okulundan Ders Alacak Öğrencilerimizin Dikkatine

Farklı Üniversitelerin yaz okulunda ders almak isteyen öğrencilerimiz başvurularını aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirler. 

1. ADIM

AKSİS sistemine ( http://aksis.istanbul.edu.tr/ ) kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır.

2. ADIM

OBS sekmesine tıklanır. 

3. ADIM

2021Yılı Mühendislik Tamamlama Tercihleri Duyurusu 2021Yılı Mühendislik Tamamlama Tercihleri Duyurusu

Daha sonra ‘Öğrenim Bilgileri’ sekmesi altında bulunan ‘Auzef Yaz Okulu Talep’ kısmına tıklanır.

4. ADIM

Açılan sayfada ‘Yaz Okulu Ders Alma Koşulları’ okunarak 'Okudum, Onaylıyorum' kısmına tıklanır.

5. ADIM

Açılan yaz okulu başvuru sayfasında, yaz okulunda alınmak istenilen ders seçilerek ders bilgileri girilir ve ‘dosya seç’ kısmından evrak yüklemesi yapılır. 

6. ADIM

Başvuru tamamlandıktan sonra ders ‘onay bekleniyor’ olarak güncellenmektedir. Program koordinatörü tarafından ‘onay’ veya ‘red’ verildiği takdirde buradan onay-red durumu görülmektedir.

NOT: Yaz okulu başvurusuna ONAY verildiği takdirde yaz okuluna kaydınızı yaptırabilirsiniz.

NOT :ONAY verilmeden yaptırılan yaz okulu kaydının notları işlenmeyecektir. 

KILAVUZ

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARINDA ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLERİN BAŞKA ÜNİVERSİTELERİN YAZ OKULLARINDAN DERS ALMALARINA DAİR ESASLAR