Kısa adıyla MGM yani Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan açıklamaya göre başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesinin tümünde 8 Ekim Perşembe günü kuvvetli yağış ve dolu bekleniyor. Dolu yağışının özellikle arabalarına zarar vermesinden endişelenenler sabah saatlerinden itibaren önlemlerini almaya başladılar. Peki İstanbul'da dolu yağışı ne zaman olacak, nerelere dolu düşecek?

2022 Türkiye Resmi Tatil Günleri 2022 Türkiye Resmi Tatil Günleri
Meteoroloji tarafından yayınlanan hava durumu tahminlerine göre özellikle bugün Marmara bölgesinde kuvvetli yağış, dolu ve hortum görüleceğini belirtildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü resmi sitesine göre; Dolu yağışı özellikle İstanbul'u vuracak. Perşembe günü başlayacak yağışlar Cuma günü de devam edecek.

Sağanak yağışın saat 06:00 ile 09:00 arasında başlaması bekleniyor. MGM sitesindeki açıklama şöyle: ''Sabah saatlerinden itibaren Marmara bölge genelinde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, kuvvetli (21-50 Kg/m2), Trakya Kesimi, İstanbul, Balıkesir ve Çanakkale çevreleri ile Bursa'nın batı ilçelerinde yerel olarak çok kuvvetli (40-75 Kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı ve hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.''

İTÜ Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Hüseyin Toros, A Haber canlıl yayınında yaptığı açıklamada dolu yağışı uyarılarına dikkat çekti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarılara göre, atmosfer olarak durum, yerel sağanak yağışlara ve dolu oluşumuna da müsait. Ama hangi nokta oluşabilir? Kuvvetli yağış olsun veya dolu olsun. Bunlar için anbean Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nü takip etmek gerekiyor.

8-9-10-11 Ekim İstanbul Hava Durumu

8 Ekim Perşembe: Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı; en düşük 23, en yüksek 24 derece.

9 Ekim Cuma: Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı; en düşük 18, en yüksek 20 derece.

10 Ekim Cumartesi: Sağanak Yağışlı; en düşük 18, en yüksek 20 derece.

11 Ekim Pazar: Parçalı Bulutlu; en düşük 17, en yüksek 22 derece.

AFAD'tan yapılan açıklama;

Sabah saatlerinden itibaren, Marmara'da kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Kuzey Ege'de ise yerel dolu yağışı ile birlikte gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve hortum gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olun.