Geçtiğimiz haftalarda bir haber sitesinin İstanbul'da 76. Madde'den Şube Müdürü yapılan kişilerle ilgili yaptığı haber sonrasında yaşanılanlar bu kadar da olmaz dedirtti. İddiaya göre haberden sonra cadı avına çıkan İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri derhal bir toplantı yaparlar. Toplantı sonrasında bilgileri kimin sızdırdığını bulmak için zekice bir yol bulurlar. Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Menderes Kaya bazı personelleri çağırır ve telefonlarını kendisine vermelerini ister. Kadın personeller itiraz etse de, yaşadıkları sözlü mobing sonucu telefonlarını Menderes Kaya'ya teslim ederler. Aynı zamanda bu olayla ilgili soruşturma da başlatılır.

Talimatları İl Müdürü Levent Yazıcı'dan alan, Müdür Yardımcısı Menderes Kaya'nın bu tutumu Türk Eğitim Sen'i ayağa kaldırır.Türk Eğitim Sen tüm şube başkanları ile Kaya'yı makamında ziyaret eder. Menderes Kaya ile yapılan görüşme sonrasında soruşturma kapatılır ve olay tatlıya bağlanır. 

Burada İstanbul Milli Eğitim yetkililerine şunu sormak istiyoruz. Sizlerin eşine çalıştıkları kurumda böyle bir muamele yapılsa tepkiniz ne olurdu. Menderes Kaya hangi kanuni hakla böyle bir duruma teşebbüs etmiştir. Personeline mobing yapmış mıdır ? Talimatı kimden almıştır?