İBB Meclisi nisan ayı oturumlarında Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) alınan toplu ulaşıma yüzde 40 zammından öğrencilerin muaf olması, aylık öğrenci abonman ücretinin zam farkının İBB tarafından karşılanması teklifi gündeme alınarak oybirliği ile komisyonlara sevk edilmişti.

Teklif komisyonlar tarafından değerlendirildi ve bugün oya sunuldu. Karara AKP-MHP grubu “evet”, CHP-İYİ Parti grubu “hayır” oyu kullandı. Karar oyçokluğu ile kabul edildi.

Bakan Nebati, Yapılandırma Kanunu'nun detaylarını açıkladı Bakan Nebati, Yapılandırma Kanunu'nun detaylarını açıkladı

CHP GRUP SÖZCÜSÜ BALYALI: “AKP’NİN AKLINA ÖĞRENCİLER GELMİŞ BUGÜN”

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı “AK Partinin aklına öğrenciler gelmiş bugün. Popülist bir yaklaşım. Ekonomiyi biz yönetmiyoruz her kurum gibi eşit derecede etkileniyoruz. Motorine bu noktaya getiren biz değiliz. Yapana değil yaptırana bakın. Biz de zam yapmak istemiyoruz. Bu zamlardan üzüntülüyüz ama ekonomik koşullar nedeniyle yapmak zorunda olduk. Geçmiş dönemde eski AKP'li bakanların, milletvekillerinin aralarında bulunduğu 34 kişiye 64 milyonluk burs yardımı yapıldı. Biz 52 bin öğrenciye yardım ettik. Ekonomiyi düzeltin hep birlikte öğrencilerimize yardımcı olalım. Ekonominin bu koşullarında AKP’nin söyleyeceği hiçbir şey yok” dedi.

İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ İBRAHİM ÖZKAN: “85 TL’YE NEDEN ABONMAN SATTINIZ”

İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan “Popülizmin nirvanasını yaşıyoruz. Öğrenci kardeşlerimizi bu kadar düşünüyorsanız 2018'de 85 TL'ye neden abonman sattınız? 1 lira burs vermemişsiniz, yeni yönetim yıllık 3.200 TL burs vermiş, kalkmışsınız bir öğrenci barındıracak yurt yapmamışsınız. 109 liraya 2 kilo dolmalık biber alamıyorsunuz. Tribünlere oynamayın samimi değilsiniz. 5 TL'den 21 TL'ye çıkmış motorin var. 30 liranın popülizmini yapmayın. Bu hale düşmüş siyasilersiniz” diye konuştu.