Ücretsiz izin maaş desteği müjdelendi. İşleri bozulan ticarethaneler çalışanlarını ücretsiz izne ayırma eğilimine girdiler. Tabi bu durum binlerce aileyi ekonomik anlamda çok zor durumda bırakıyor. Bu konuya tedbir almak isteyen Hükümet çözüme ilişkin çeşitli adımlar atmak üzere. Maliye Bakanı Berat Albayrak konuya ilişkin güzel bir haber verdi.

Koronavirüs salgını ekonomi dünyasını da oldukça olumsuz etkilemiş durumda. Devletler, tüm dünyada ekonomik tedbirler almaya çalışırken, işlerini kaybeden veya ücretsiz izine ayrılmak zorunda kalan vatandaşları için de çalışma yapıyorlar. Ülkemizde de bu yönde çalışmalar mevcut. Nakdi Ücret Desteği, İŞKUR tarafından takip eden ayın 8'inden itibaren ödenecek.. Ücretsiz izin maaş desteği (nakdi ücret) ile ilgili bilgiler haberimizde.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan ya da ücretsiz izne çıkan vatandaşların yararlanacağı ücretsiz izin maaş desteği yoğun olarak ilgi görüyor. 15 Mart 2020 tarihinden itibaren şirketleri tarafından ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar günlük 39,24 TL'lik destek ayda 1,177 TL yapıyor.

TBMM’de kabul edilen Koronavirüs (Kovid-19) ’Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik’ Kanunu’na göre, ücretsiz izne çıkarılanlara aylık nakit desteği gelirken, işten işçi çıkarmalar ise 3 aylığına yasaklandı. İşverenler, çalışanlarını 3 ay süreyle ücretsiz izne çıkarabilecek. 15 Mart'tan sonra işten çıkarılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de bu destekten yararlanabilecek. Aylık toplamda 1.170 TL maaş ödemesi yapılmış olacak.

Ücretsiz İzin (Nakdi ücret desteği) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan veya bu sürede ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlara maaş desteği verilecek. Nakdi Ücret Desteği'ne başvuru sistemi açıldı. İşverenler, ücretsiz izne ayrılan işçilere ilişkin bildirimlerini SGK'nin https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresinden Covid-19 Ücretsiz İzin Ekranı'nı seçerek yapabilecek.

15 Mart’tan sonra işten çıkarılan ve işsizlik ödeneğine başvurmamış olanlar, https://esube.iskur.gov.tr adresinden veya e-devlet aracılığıyla işsizlik ödeneğine başvuruda bulunabilir. Ücretsiz izne ayrılan işçilere 15 Mart'tan sonra işten çıkarılan ve işsizlik ödeneğine hak kazanamayanlara, Nakdi Ücret Desteği, İŞKUR tarafından izleyen ayın 8'inden itibaren ödenecek.

Ücretsiz İzin Maaş Desteği Ne Kadar Olacak? Kaç Ay Maaş Desteği Alınabilecek?

İşveren isterse işçiyi ücretsiz izne çıkartabilecek bu durumda işçiye günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek. 447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa getirilen geçici madde kapsamında, ücretsiz izin verilenler ile 15 Mart sonrası işten çıkarılanlardan işsizlik sigortası alamayanlara günlük 39.24 lira yardım yapılacak. Bu yardımı alanlar çalıştırılması halinde işverene ceza kesilecek. 3 ay yapılacak olan yardımın süresini Cumhurbaşkanı 6 aya kadar uzatabilecek.

Ücretsiz izin maaş desteği için başvuru gerekmediği işveren tarafından bu işlemlerin yapılacağı tv kanallarına çıkan uzmanlar tarafından dile getirildi. Bu konuda farklı bir gelişme olursa haberimizde bulabilirsiniz.

Virüs Benzeri Parçacık (VLP) Temelli Aşı Adayı Gönüllü Olabilme Kriterleri Virüs Benzeri Parçacık (VLP) Temelli Aşı Adayı Gönüllü Olabilme Kriterleri

Torba Kanun Tasarısına eklenen geçici madde şu şekilde;

“GEÇİCİ MADDE 24- 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu’nun geçici onuncu maddesi çerçevesinde ücretsiz izne ayrılan işçilere ve 15/3/2020 tarihinden sonra işten çıkarılmış olup, Kanunun diğer hükümlerine göre işsizlik ödeneğinden istifade edemeyen işçilere, 4857 sayılı İş Kanununun geçici 10 uncu maddesi çerçevesinde belirlenen fesih yasağı süresince Fondan her gün için 39,24 Türk Lirası nakdi ücret desteği verilir.

Birinci fıkra çerçevesinde ücretsiz izne ayrılarak ücret desteğinden yararlanan işçinin işveren tarafından fiilen çalıştırılmaya devam ettiğinin tespiti halinde 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 102 nci maddesinde belirlenen idari para cezaları dört katı olarak uygulanır.

Bu madde kapsamında verilecek nakdi ücret desteğinden yararlanma süresini altı ay süreyle uzatmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir.”

Ücretsiz izin maaş başvuruları ile ilgili diğer detaylar henüz açıklanmadı. Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan konuyla ilgili yeni açıklamalar yapılır yapılmaz haber sayfamızda yer alacak.