Anlata anlata bitiremedikleri toplu sözleşmenin iç yüzü, gün geçtikçe ortaya çıkıyor. Atalar ne demişse doğru söylemiş: Güneş, balçıkla sıvanmaz. Bu kadar gerçeği gün gelir insanın yüzüne vururlar, engelleyemezsin! 
Açıkça söylemek gerekirse 15 Ocak’ ta bankamatikte gördüğüm rakama inanırım, ben onu bunu anlamam. Eğer bu rakam; refahımı arttırmamışsa, enflasyon karşısında alım gücümü dengeleyememişse, yaşam standardımı yukarılara çekememişse demek ki masada seni satmışlar azizim. İşte bu kadar basit! 
Bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım: Derece, devlet memurluğunda nerede olduğunuzu gösteren; kademe ise derecenin içinde tam yerinizi işaret eden alelade birer rakamdırlar. Eğer derece/ kademe sistemi olmasaydı muhtemelen bunu harfle ifade ederlerdi: a, b, c, d gibi… İşte derece/ kademe meselesi bu!
Biz sendika olarak memurun lehinde olan her uygulama ve kazanımı destekleriz. Bundan asla şüphe duymayın. Bırakın ilave 1 dereceyi arpa ağırlığınca kazanım için mücadele ederiz, bunu kazanını da alkışlamayı biliriz. Ancak insanımızın gözünü boyayıp kandırılmasına da izin vermeyiz. Haksızlık karşısında susan dil, şeytandır; susmayız, bu böyle biline… 
Şimdi gelelim konuya: 2015’ te imzalanan toplu sözleşmenin 28. maddesi gereği memurlara 2016’ da ilave 1 derece verilecek. Ancak ilave derecenin maddî hakkını ocak değil şubat ayı itibarıyla almaya başlayacağız. Her derecedeki öğretmen için farklı karşılığı da olsa göreve 1 Ekim 2008’ den önce başlayan öğretmenler şubattan itibaren ortalama 49 lira, 1 Ekim 2008’ den sonra göreve başlayanlarsa ortalama 23 lira ilave 1 derece zammı alacaklar. Yani bir öğretmen ortalama 36 lira ilave 1 derece zammı alacak. Diğer bazı memurlara baktığımızda;
a-) hizmetli 26,
b-) vaiz 39,
c-) hemşire 36,
d-) mühendis 48,
e-) bir uzman ise ortalama 141 lira 1 ilave derece zammı alacak. Buraya kadar her şey normal! Gelelim madalyonun arka yüzüne: 
1-) Azizim, biz öğretmeniz; adı millî olan bakanlığımızda TSK’ daki gibi hiyerarşik düzen yok. Bir astsubayın rütbesi değiştiğinde 225, bir subay rütbe aldığında ise ortalama 416 lira zam alıyor. Böyle ciddi rakamlarla boğuşuyor oluruz, tamam, ilave 1 derece çok anlam taşır ama gördünüz yukarıda 6 farklı devlet memurunun ilave 1 derece zammını sıraladım. Dolayısıyla ilave 1 derecenin ekonomik karşılığı zayıf ve yetersiz kalmıştır.
2-) Tüm sendikaları kapatsak, toplu sözleşme imzalanmasa, hiçbir mücadele verilmese de devlet; memuruna her üç yıllık kamu görevi karşılığında zaten 1 derece veriyor. Dolayısıyla 2016-2017-2018 yıllarında biri başta biri sonda olmak üzere devlet memuru 2 derece ilerliyor. 
Sonuç ve Değerlendirme
Görüldüğü üzere 1 ilave derecenin tek başına hükmü yok! Çünkü derece/ kademe sistemi devlet memurluğunu özünde yer alan özlük haklarımızdan. Haliyle her memur illâki bir derece ve kademeye sahip… Eğer ilave 1 derece, sicil affıyla taçlandırılsaydı anlam taşırdı. Yandaşlık yapanlar el üstünde tutulurken yıllardır çoğu meslektaşımız; arkadaşımız soruşturmalar geçirdi, haksız yere cezalar aldılar, fişlendiler. 
Bir devlet memurunun sahip olduğu derece ve kademesi, siciline işlenmiş disiplin yaptırımlarının affından daha önemli olamaz. Tatlı suların sarışın sendikacıları yine her işte olduğu gibi bu işi de eksik ve yarım yapmışlardır. Ne diyelim azizim, sicil affını almak, Türkiye Kamu-Sen’ e nasip olsun.
Yücel ÖNDER
Türk Eğitim-Sen
Esenler İlçe Başkanı