Hava Durumu

Adalet Bakanı Gül Açıkladı! 13 Bin Yeni Alım! Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi Başvuru Sonuçları Hangi Tarihte?

Zabıt katipleri KPSS puanı, uygulamalı sınav ve akabinde sözlü sınav neticesinde Adalet Bakanlığı kadrolarında yer alabilirler. Zabıt katibi olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekiyor. Zabıt katibi nasıl olunur? Zabıt Katibi Uygulama ve Sözlü Sınavı ne zaman, son dönemlerin popüler meslekleri arasında yer alan Adalet Bakanlığında zabıt katibi olmak için son gelişmelere kilitlenen adaylar için gereken belgeler ile gereken genel şartları haberimiz detaylarında bulabilirsiniz. Zabıta Katibi 2021 alımı başvuru sonuçları beklenmekte.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:11
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:11
https://www.kamuajans.com/
Adalet Bakanı Gül Açıkladı! 13 Bin Yeni Alım! Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi Başvuru Sonuçları Hangi Tarihte?

Adalet Bakanlığında zabıt katibi olmak isteyenler başvuruların tamamlanması sonrası zabıt katibi alımı sonuç sürecini heyecanla araştırıyor ve merak ediyor. Haberimizde zabıt katibi alım ilanlarını takip eden ve bakanlığın ilgili çeşitli münhal kadrolarında yer almak isteyen adaylar için önemli (güncel) bilgileri derledik. Zabit_Katibi_Alimi ile alakalı tüm haberleri ve son dakika Zabit Katibi Alimi müjde ve gelişmeleri...

Zabıt katipliği son dönemlerde ülkemizde artan dava sayıları neticesinde sıkça araştırılır duruma gelmiştir. Zabıt katibi adaylarının uygulama sınavında, verilen metne sadık kalarak, yanlışsız olarak en az doksan kelime yazma şartı aranmakta. Uygulamalı sınavda başarılı olanlardan en fazla doğru kelime yazan adaydan başlanarak Adalet Bakanlığına alınacak zabıt katibi kadro sayısının 3 katı kadar aday sözlü sınava çağrılıyor. Sözlü sınavdan sonra sonuçlar ilan ediliyor. Adalet Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayımlanacak ilanı dört gözle bekleyen, bu kadrolarda çalışmak isteyen birçok adayın gündeminde yer almaya başladı. Sınavlara da hazırlanmaya şimdiden hazırlanmaya başladılar bile. Zabıt Katibi alımı 2021 alımları için son dakika gelişmeleri...

Son dönemde; Resmi Gazete'de duyurulan farklı 4 ilana göre, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünce uygulamalı ve/veya sözlü sınav sonucuna göre 3 bin 605 sözleşmeli zabıt katibi, 700 sözleşmeli mübaşir, 625 sözleşmeli koruma ve güvenlik görevlisi, 110 sözleşmeli şoför, 25 sözleşmeli aşçı ve 10 sözleşmeli işaret dili tercümanı olmak üzere toplam 5 bin 75 personel alımı yapılacak. Zabıt katibi 2021 alımları için son başvuru tarihi 12 Mart 2021.

Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Zabıt katibi başvuru sonucu henüz açıklanmadı fakat ne zaman açıklanacağına dair çeşitli öngörülerde bulunulmakta. Tahminler nisanın ilk haftası açıklanacağı yönünde. Adalet Bakanlığı zabıt katibi alımı başvuru sonuçları 2021 ile alakalı son dakika gelişmeler oldukça haberimizde siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

CTE Zabıt Katibi Uygulama ve Sözlü Sınavı Ne Zaman?

Adaylar CTE katip alımı başvuru süreci için Adalet Komisyonu Başkanlıklarından veya Bakanlık internet sitesinden alım yapacaklar başvuru formunu doldurarak, öğrenim belgesi ve sınav sonuç belgesinin aslı veya noter onaylı sureti ya da komisyon başkanlığınca onaylı örneği ile beraber son olarak son başvuru günü mesai bitimine kadar sınavı yapacak adalet komisyonu başkanlığına başvurdu. Başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair net bilgi paylaşılmadı. Başvurusu kabul edilen katip adayları 22 Şubat 2021'de uygulamalı sınava ve akabinde 31 Mart'ta başlayacak sözlü sınavlara çağrılacaklar.

E-DEVLET ADALET BAKANLIĞI BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ.

BAKAN GÜL AÇIKLADI: 13 BİN 202 YENİ PERSONEL ALIMI YAPILACAK

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, çeşitli kadrolarda görevlendirilmek üzere 13 bin 202 yeni personel alımı yapılacağını bildirdi. Gül, Telegram'dan yaptığı açıklamada, "Sevgili genç arkadaşlarım, personel alım ilanımız yayımlanıyor. İnfaz koruma memuru, mübaşir, zabıt katibi, psikolog gibi çeşitli kadrolara 13 bin 202 yeni personel alıyoruz. Adalet teşkilatımızı sizlerle güçlendireceğiz. Şimdiden hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

GENEL BİLGİLER

Özel şartlar:

A- Ceza infaz kurumu kâtipliği kadrolarına başvurabilmek için;

1- Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulu veya meslek yüksekokullarının adalet, adalet ön lisans veya ceza infaz ve güvenlik hizmetleri programı, lise veya meslek liselerinin adalet alanı ve ilgili mevzuat uyarınca bunlara denkliği kabul edilen program veya alanları ile diğer lise ve dengi okulların bilgisayar veya bilişim teknolojileri alanlarından mezun olmak, (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

2- Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

3- Uygulamalı sınavdan en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için ilgisine göre sınav kurulu veya komisyon tarafından kura yöntemiyle belirlenerek adaylara verilen ya da UYAP sistemi üzerinden otomatik olarak seçilerek elektronik ortamda gönderilen bir metinden bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız ve tekrarsız en az doksan kelime yazmak,

Ceza infaz kurumu kâtipliği uygulama sınav tarihi:

22.02.2021 tarihinde adayların daktilo veya bilgisayar ile vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazmadıklarının tespiti için uygulama sınavı yapılacaktır. Belirtilen günde uygulama sınavının bitirilememesi halinde takip eden günlerde sınava devam edilecektir. Ceza İnfaz Kurumu Kâtipliği uygulama sınavında kullanılacak sınav metinleri uygulama sınavından en az bir hafta önce Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde ilân edilecektir.

Sözlü sınav konuları:

a) İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan), b) Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi (20 puan), c) Genel kültür (20 puan), d) Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan), konularından oluşmaktadır. Adayın sözlü sınavda başarılı sayılabilmesi için 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması gerekecektir.

Zabıt Katibi kaç saat çalışır?

1 Haziran itibari ile normalleşmeye yönelik atılan adımlar sonucunda mesai saatlerimiz 09:00 ile 17:30 arasında olmaktaydı. Her zaman olduğu gibi 8,30 saatlik bir mesai dilimi mevcut idi. 24 Eylül tarihi itibari ile İstanbul Valiliği duyurusu ile mesai saatlerinde yeniden bir düzenleme oldu.

İlanın tümü için tıklayınız

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.